At Westonci.ca, we provide clear, reliable answers to all your questions. Join our vibrant community and get the solutions you need. Find reliable answers to your questions from a wide community of knowledgeable experts on our user-friendly Q&A platform. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

Which is a better deal for a package of soap?

a.) $5.75 for 14oz of soap
b.) $5.50 for 13oz of soap
c.) $3.45 for 3.5oz of soap
d.) $ 5.25 for 12oz of soap


Sagot :

The best deal for a package of soap would be (a).
The best deal is a) $0.41 per oz of soap

A)  5.75/14=.41
B)  5.50/13=.42
C)  3.45/3.5=.99
D)  5.25/12=.44

We hope our answers were helpful. Return anytime for more information and answers to any other questions you may have. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Westonci.ca is here to provide the answers you seek. Return often for more expert solutions.