Answered

At Westonci.ca, we connect you with experts who provide detailed answers to your most pressing questions. Start exploring now! Experience the convenience of getting accurate answers to your questions from a dedicated community of professionals. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

A local restaurant purchased 45 pounds of flour at a total cost of $38.25. Determine the unit cost per pound

Sagot :

iGreen
Divide the pounds by the cost.

38.25 / 45 = 0.85

So the cost per pound is $0.85.
Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. Thank you for trusting Westonci.ca. Don't forget to revisit us for more accurate and insightful answers.