Answered

Westonci.ca is the premier destination for reliable answers to your questions, brought to you by a community of experts. Join our platform to get reliable answers to your questions from a knowledgeable community of experts. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

Which rate is a unit rate? a 500miles/25 gallons b $12/1 hour c $1/2 pastries d 15 pounds/ 3 cans

Sagot :

$12/ 1 hour     because one unit is the number 1 and if the number 1 is on the right side or the bottom (if in fraction form) determines the unit rate