Answered

At Westonci.ca, we provide reliable answers to your questions from a community of experts. Start exploring today! Explore thousands of questions and answers from a knowledgeable community of experts on our user-friendly platform. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

a sporting goods store sells 2 fishing reels and 5 fishing rods for $243. Later , they sell 8 fishing reel and 6 fishing rods for $538. Find the price of each item

Sagot :

So substituting in numbers to see if they come near to the amounts
e.g.

if 1 rod is $30 times this b 5 and = $150
$243 - $150 = $93 divided by 2 = $46.50
Using this information then substitute into the other part of the question
6 rods x $30 = $180
8 reels x $46.50 = $372 
372 + 180 = $552 too big

So start again
Choose 35
1 rod is 35 then 5 x 35 = 175
$243 - $175 = $68 divided by 2 = $34
Using this information then substitute into the other part of the question
6 rods x $35 = $210
8 reels x $34 = $272 
210 + 272 = $482 too small

So choose number nearer to 30 so went for 31

31 x 5 = 155
243 - 155 = 88
88 divided by 2 = 44
So (2 x 44) + (5 x 31) = 243

So substituted in the numbers to part 2
31 x 6 rods = 186
44 x 8 = 352
186 + 352 = $538

So rods are $31
Reels are $44

Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. Find reliable answers at Westonci.ca. Visit us again for the latest updates and expert advice.