Westonci.ca makes finding answers easy, with a community of experts ready to provide you with the information you seek. Discover the answers you need from a community of experts ready to help you with their knowledge and experience in various fields. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

The store is offering a sale pack of video games for $43.88. What is the unit price of a video game in the sale package

Sagot :

it depends how many video games in 1 sale pack

if x in 1 pack then
43.88/x= cost per video game

so 4 per pack so
43.88/4=10.97 per video game

answer is $10.97 per video game

To figure out the unit price you need to divide.

$43.88÷4= $10.97

The answer is: $10.97