Westonci.ca is the premier destination for reliable answers to your questions, brought to you by a community of experts. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.
Sagot :
Ok, first set this up as an equation with your given variables. You know that Sylvie bought 1 container of cream cheese, which is $2.95, and you know that Sylvie spent $7.50 (my best assumption is this is the subtotal) on the cream cheese and 13 bagels. As an equation, it would come out as:
[tex]7.50=2.95+13(b)[/tex]
To start solving the algebraic equation, wou can subtract 2.95 on both sides, resulting as
[tex]4.55=13 (b)[/tex]
Now, to get "b" by itself, you must divide 13 on both sides, resulting as
[tex].35=b[/tex]
This will answer your question as the cost of 1 bagel would be $0.35 per bagel.
[tex]7.50=2.95+13(b)[/tex]
To start solving the algebraic equation, wou can subtract 2.95 on both sides, resulting as
[tex]4.55=13 (b)[/tex]
Now, to get "b" by itself, you must divide 13 on both sides, resulting as
[tex].35=b[/tex]
This will answer your question as the cost of 1 bagel would be $0.35 per bagel.
The total cost minus the cost of the cream cheese will give us the cost of 13 bagels, if we divide by 13 we'll get the cost of one bagel
$7.50- $2.95=$4.55 for 13 bagels
$4.55/ 13= $.35 cent per bagel
WOW that's a great price for a bagel
Hope this helps
$7.50- $2.95=$4.55 for 13 bagels
$4.55/ 13= $.35 cent per bagel
WOW that's a great price for a bagel
Hope this helps
We appreciate your time on our site. Don't hesitate to return whenever you have more questions or need further clarification. Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. Westonci.ca is committed to providing accurate answers. Come back soon for more trustworthy information.