Looking for reliable answers? Westonci.ca is the ultimate Q&A platform where experts share their knowledge on various topics. Explore in-depth answers to your questions from a knowledgeable community of experts across different fields. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.
Sagot :
First you need to figure out how many yards of ribbon you are buying. To do that divide 11 by 3. That equals 3 2/3 yards. You divided it by 3 because there are 3 feet in 1 yard.
next you need to change 3 2/3 yards into an improper fraction. Multiply the whole number 3 by the denominator that ='s 9 and it to the numerator that ='s 11 so now you have the improper fraction 11/3 that represents the number of yards of ribbon you are buying. Then multiply $1.32 * 11/3 = $14.52/3 reduced = $4.84
Paid $4.84 for the ribbon
There are three feet of ribbon in a yard. So 11 feet is 3.66 yards. Then multiply the cost of a yard by the number of yards (1.32 times 3.66) and you get the answer: 4.83 dollars
We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. We're dedicated to helping you find the answers you need at Westonci.ca. Don't hesitate to return for more.