Looking for reliable answers? Westonci.ca is the ultimate Q&A platform where experts share their knowledge on various topics. Explore in-depth answers to your questions from a knowledgeable community of experts across different fields. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

Madi bought 11 ft of ribbon for $1.32 per yard. How much did she pay for the ribbon?

Sagot :


First you need to figure out how many yards of ribbon you are buying. To do that divide 11 by 3. That equals 3 2/3 yards. You divided it by 3 because there are 3 feet in 1 yard.

next you need to change 3 2/3 yards into an improper fraction. Multiply the  whole number 3 by the denominator that ='s 9 and it to the numerator that ='s 11 so now you have the improper fraction 11/3 that represents the number of yards of ribbon you are buying.   Then multiply $1.32 * 11/3 = $14.52/3  reduced = $4.84

Paid $4.84 for the ribbon 

There are three feet of ribbon in a yard. So 11 feet is 3.66 yards. Then multiply the cost of a yard by the number of yards (1.32 times 3.66) and you get the answer: 4.83 dollars