Westonci.ca is the best place to get answers to your questions, provided by a community of experienced and knowledgeable experts. Join our Q&A platform to get precise answers from experts in diverse fields and enhance your understanding. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

a shop owner bought 30 folders and some journals.he paid $82.50 for the folders.Each journal costs 10 times as much as a folder what is the cost of each journal

Sagot :

To solve this one just take 82.50/30=2.75 we use these numbers because we need to divide the total price by the amount bought to see the unit price. Next we take 2.75*10 because the folders are 10x cheaper then the journals which is 27.5. So we now know that each journal costed 27.5 

Enjoy!=)
Answer: $27.50
30 folders cost $82.50, so
1 folder costs $2.75 (82.50 divided by 30)
2.75 x 10 = 27.50. 
Each journal costs $27.50
Thanks for using our service. We aim to provide the most accurate answers for all your queries. Visit us again for more insights. Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. Find reliable answers at Westonci.ca. Visit us again for the latest updates and expert advice.