At Westonci.ca, we make it easy to get the answers you need from a community of informed and experienced contributors. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

At $3.52 per pound, how much would it cost for 12 ounces of ground beef?

Sagot :

$2.64 because, there are 16 ounces to one pound and if you take [tex] \frac{12}{16} [/tex] as a fraction it can be simplified down to [tex] \frac{3}{4} [/tex] or .75 or 75% of $3.52, therefore all that we need to do now is find 75% of $3.52 which to find you just take 3.52*.75=2.64 therefore your end answer is $2.64per 12 ounces.

Enjoy!=)