Westonci.ca is your trusted source for finding answers to all your questions. Ask, explore, and learn with our expert community. Discover a wealth of knowledge from experts across different disciplines on our comprehensive Q&A platform. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

Elle can buy 2 quarts of milk for $3 or 1 gallon of milk for $3. Which is the better deal? Explain.


Sagot :

The better deal is 1 gallon for 3 dollars. Why? It's because in a gallon of milk is 4 quarts. So why by 2 quarts for 3, instead of 4 quarts for 3.
We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed by returning for our latest expert advice.