Discover answers to your questions with Westonci.ca, the leading Q&A platform that connects you with knowledgeable experts. Join our Q&A platform and connect with professionals ready to provide precise answers to your questions in various areas. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

An 8-ounce package of cheese costs $4.29. which is closest to the cost per pound?

Sagot :

1 pound is 16 ounces.
16 /2 = 8
Multiple 4.29x2 (Below)
$4.29 (8 ounce package of cheese) x 2 = $8.58
We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed by returning for our latest expert advice.