Welcome to Westonci.ca, your go-to destination for finding answers to all your questions. Join our expert community today! Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

Which strategy best explains how to solve this problem?

Emily bought a wreath and 2 boxes of outdoor lights every year. The wreath costs $14.99 and each box of lights costs $3.99.

What is the total amount of money Emily spent after 5 years?

A.
Guess and test.

Guess that Emily spent $30. Multiply $3.99 by 2. Then add that answer to $14.99. Divide this number by 5. If the answer is not 30, then revise your guess, and test your answer again.

B.
Work backward.

Start by multiplying $3.99 by 2 to find the cost of the lights. Add the cost of the wreath to the sum and then divide by 5.

C.
Draw a diagram.

Draw a large circle. Draw 2 squares inside the circle and a triangle. Write $3.99 in each square and write $14.99 inside the triangle. Add up all the amounts inside the circle ($22.97) to find the amount Emily spent in 1 year. Multiply the amount by 5 to find the amount spent in 5 years.

Plz plz hurry!


Sagot :

c because t will help you understand what it actual is and you can check your work a is to risky while b your not doing a diagram.
Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed by returning for our latest expert advice.