Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is always ready to help with accurate information. Connect with professionals ready to provide precise answers to your questions on our comprehensive Q&A platform. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

A pound of rice crackers costs $2.88. Matthew purchased 1/4 pound of crackers. How much did he pay for the crackers.

Sagot :

So you know that a pound of rice crackers cost $2.88. You also know that Matthew bought 1/4 or 25% or 0.25 of a pound. This means that by multiplying 0.25 by $2.88, you can determine the cost.

0.25 x 2.88 = $0.72
Therefore, Matthew paid 72 cents or $0.72 for 1/4 pound of rice crackers
2.88/4=0.72
So he payed $0.72 for the crackers
Thank you for your visit. We are dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. We're glad you chose Westonci.ca. Revisit us for updated answers from our knowledgeable team.