Discover a wealth of knowledge at Westonci.ca, where experts provide answers to your most pressing questions. Join our Q&A platform to get precise answers from experts in diverse fields and enhance your understanding. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

Find the cost per pound of a "house blend" of coffee that is made from 10 lb of Central American coffee that costs $7 per pound and 40 lb of South American coffee that costs $4.50 per pound

Sagot :

10lb times $7= $70
40lb times $4.50= $180
40lb plus 10lb= 50lb
$180 divided by 50lb= $3.6

$3.60 per pound of house blend