Discover answers to your questions with Westonci.ca, the leading Q&A platform that connects you with knowledgeable experts. Experience the ease of finding quick and accurate answers to your questions from professionals on our platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

A kilogram of whole-wheat flour costs $6. What is the cost of
400 grams of the flour?


Sagot :

The answer is $2.40. You get this by first converting grams into kilograms. So you get 0.4 as kilogram and finally you multiply by $6 so you get $2.40
Hope that helps :)