Answered

Westonci.ca is your trusted source for accurate answers to all your questions. Join our community and start learning today! Experience the ease of finding quick and accurate answers to your questions from professionals on our platform. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

Find the unit rate with the second given unit in the denominator.

$67.50 for 9 pizzas

A.$15/pizza

B.7.50pizza/$


C.15pizza/$


WORTH 8 POINTS!!!!


D.$7.50/pizza


Sagot :

xokkxo
To find unit rate:
divide the top number by the bottom number

the fraction in this problem is 67.50/9
so you divide 67.50 ÷ 9 = 7.5
since the unit rate we are looking for happens to be money, you have to have 2 digits after the decimal, so add a zero to make 7.5 into $7.50


It is $7.50 per pizza, so the correct answer is D.
:))))))))))))
It is 7.50. 6750/9 = 750 just right the decimal $7.50