Discover a world of knowledge at Westonci.ca, where experts and enthusiasts come together to answer your questions. Join our Q&A platform and connect with professionals ready to provide precise answers to your questions in various areas. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

The school purchased baseball equipment and uniforms for a total cost of $1,836. The equipment cost $612, and the uniforms were $25.50 each. How many uniforms did the school purchase?

Sagot :

$1,836 minus the $612 equipment = $1,224 divide $1,224 by $25.50 for each uniform and get 24 uniforms as an answer
You have to put a equation:
[tex]1836 = 612 + 25,50x[/tex]⇔[tex]1836-612=25,50x[/tex]⇔[tex]1224 = 25,50x[/tex]⇔[tex]x= \frac{1224}{25,50} [/tex]⇔[tex]x=48[/tex]
The school purchased 48 uniforms.
Thanks for using our service. We aim to provide the most accurate answers for all your queries. Visit us again for more insights. Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. Your questions are important to us at Westonci.ca. Visit again for expert answers and reliable information.