Explore Westonci.ca, the premier Q&A site that helps you find precise answers to your questions, no matter the topic. Get detailed answers to your questions from a community of experts dedicated to providing accurate information. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
if 20 ounces for flour cost 4.40
where x is one ounce of flour, then we can write it like this:
20x=4.40
then we need to divide by 4.40 to get to the x:
x=4.40/20=0.22
So the flour costs 22 cents per ounce.
(Let's check: 0.22 times 20 =4.40. correct!)
where x is one ounce of flour, then we can write it like this:
20x=4.40
then we need to divide by 4.40 to get to the x:
x=4.40/20=0.22
So the flour costs 22 cents per ounce.
(Let's check: 0.22 times 20 =4.40. correct!)
4.40/20= 0.22
Each ounce of flower cost 0.22 cents per ounce.
Each ounce of flower cost 0.22 cents per ounce.
We appreciate your visit. Hopefully, the answers you found were beneficial. Don't hesitate to come back for more information. Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. Westonci.ca is your go-to source for reliable answers. Return soon for more expert insights.