Westonci.ca offers quick and accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need today. Our platform connects you with professionals ready to provide precise answers to all your questions in various areas of expertise. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

Jane is making a healthy snack of trail mix to sell as part of a fundraiser for the school hiking club. The mixture will have 2.5 times as many kilograms of raisins as of sunflower seeds. Sunflower seeds cost $12/kg and raisins cost $6/kg. If Jane has $108 dollars to spend, what mass of sunflower seeds and of raisins should she buy?

I have one formula, which is 12s + 6r = 108 but I need one more equation, plus how to solve it. Thank you!!!!


Sagot :

so the other equation is
2.5 times as many kilos of rasins than sunflower seeds or
rasin kilos=2.5 times sunflower seed kilos
r=2.5s


the 2 equations are
12s+6r=108 and
r=2.5s
you can simplify the first equation (that sometimes helps)
undistribute the 6 from both left side
6(2s+r)=108
divide both sides by 6
2s+r=18

now use r=2.5s and subsitute 2.5s for r in first equation
2s+2.5s=18
4.5s=18
divide both sides by 4.5
s=4
subsitute
r=2.5 times s
s=4
r=2.5 times 4
r=10


rasins=10 kilos
sunflower seeds=4 kilos