Welcome to Westonci.ca, where your questions are met with accurate answers from a community of experts and enthusiasts. Join our platform to connect with experts ready to provide accurate answers to your questions in various fields. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

Mrs. Wilkinson can buy a 20-ounce box of cereal for $3.60 or a 28-ounce box of cereal for $4.20. Which is the better buy? Explain your reasoning

Sagot :

Kattay
20-ounce box for 3.60 is the better deal, divide each ounce by how much it costs and you can figure out which is cheaper, 28 divided by 4.20 = 4.6...7 20 divided by 3.60 = 5.5...6, so 20 ounces for 3.60 is the better deal, hope this helps
We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. Thank you for visiting Westonci.ca. Stay informed by coming back for more detailed answers.