Explore Westonci.ca, the premier Q&A site that helps you find precise answers to your questions, no matter the topic. Connect with professionals on our platform to receive accurate answers to your questions quickly and efficiently. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

If 3 notebooks cost $3.51, how much would 7 notebooks cost?

Sagot :

divide the 3.51 by 3 to get the price of one notebook.
Once you do this, you get a total of 1.17 for one notebook.
Now, just multiply 1.17 by 7 to get your total amount of money.
Once multiplied you get:
8.19

~Hope this helped :)
We appreciate your time on our site. Don't hesitate to return whenever you have more questions or need further clarification. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. We're here to help at Westonci.ca. Keep visiting for the best answers to your questions.