Welcome to Westonci.ca, the place where your questions find answers from a community of knowledgeable experts. Ask your questions and receive accurate answers from professionals with extensive experience in various fields on our platform. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

Candy selling at $6.00 per pound will be mixed with candy selling at $9.00 per pound. How many pounds of the more expensive candy are needed to produce a 15-pound mixture that sells for $7.00 per pound?

Sagot :

Well you need the mixture to start off by equalling $7, no matter what weight it is. The mean of two $6 candies and one $9 candy is $7 (6+6+9 = 21, 21/3 = 7)
So the ratio of 2:1 6$:9$ makes $7

Add 2 and 1 to get 3, 15/3 = 5, and because you're working out how much you need for the $9 candy, 5*1 (Because of the 2:1 ratio) is 5
She needs 5 pounds worth of the 9$ candy