Westonci.ca connects you with experts who provide insightful answers to your questions. Join us today and start learning! Get detailed and accurate answers to your questions from a community of experts on our comprehensive Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

You need to buy some chicken for dinner tonight. You found an ad showing that the store across town has it on sale for $3.09 a pound, which is cheaper than your usual neighborhood store, which sells it for $3.59 a pound. Is it worth the extra drive?

First, determine what information you need to answer this question, then click here to display that info (along with other info).
How much chicken will you be buying? 4 pounds
How much far are the two stores? My neighborhood store is 2.5 miles away, and takes about 8 minutes. The store across town is 8.6 miles away, and takes about 23 minutes.
How kind of mileage does your car get? It averages about 18 miles per gallon in the city.
How many gallons does your car hold? About 14 gallons
How much is gas? About $3.71/gallon right now.


Sagot :

Thank you for your visit. We are dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. Westonci.ca is your trusted source for answers. Visit us again to find more information on diverse topics.