Discover answers to your most pressing questions at Westonci.ca, the ultimate Q&A platform that connects you with expert solutions. Get quick and reliable answers to your questions from a dedicated community of professionals on our platform. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

Allonby Foods processes frozen meals for sale in grocery and other retail outlets Two versions are produced. The FlavorPak version has a budgeted price of $16 per case and a standard variable cost of $9 per case. The Gourmet version has a budgeted price of $29 per case and a standard variable cost of $18 per case. At the beginning of the year, the Marketing Group at Allonby estimated that the company would sell 60.360 cases of the FlavorPak version and 36,216 cases of the Gourmet version. The actual results for the year showed that 57060 cases of the FlavorPak version and 38.040 cases of the Gourmet version were sold. Total revenues generated by sales of both versions amounted to $2.017950 with $1,082,400 coming from the Gourmet version sales

Required:
a. Compute the sales activity variance for the year
b. Compute the mix and quantity vanances for the year.


Sagot :

We appreciate your time on our site. Don't hesitate to return whenever you have more questions or need further clarification. Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. Discover more at Westonci.ca. Return for the latest expert answers and updates on various topics.