At Westonci.ca, we provide clear, reliable answers to all your questions. Join our vibrant community and get the solutions you need. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

Mary derives utility from buying pizza and ice cream during lunch.

Mary gets 12 units of marginal utility from her first pizza, 8 units of marginal utility from her second pizza, 4 units of marginal utility from her third pizza, and so on, with marginal utility declining for each additional pizza.

Mary gets 5 units of marginal utility from her first ice cream, 4 units of marginal utility from her second ice cream, 1 units of marginal utility from her third ice cream, and so on, with marginal utility declining for every additional ice cream consumed.

A pizza costs $2 but a ice cream costs only $1. Mary has $4 to spend on lunch.

assuming that you can also buy half a pizza. Start off with the choice of zero pizzas and 4 ice creams, and calculate the changes in marginal utility of moving along the budget line to the next choice of half a pizza and 3 ice cream.

Using this step-by step process based on marginal utility, create a table and identify Mary’s utility-maximizing choice. Compare the marginal utility of the two goods and the relative prices at the optimal choice to see if the expected relationship holds.


Sagot :

Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Thank you for choosing Westonci.ca as your information source. We look forward to your next visit.