Looking for reliable answers? Westonci.ca is the ultimate Q&A platform where experts share their knowledge on various topics. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

For each question, use the elimination method to answer the question. Write let statements for each of the problems and solve it all algebraically and perfectly. And always, "Show Your Work and Algebra"! 1. Yesterday Ms. Tan went to Tim's and bought 3 coffees and 3 donuts for $8.55. Today he went back for 3 coffee but only got 1 donut. How much does each coffee and each donut cost? Write let statements for this word problem. And then, make all calculations algebraically. 2. Last week Mr. Bird went to Starbucks and got 2 espressos and 3 muffins for $9.80. This week he got 1 espresso and 5 muffins for $8.75. How much is each muffin and each espresso? Write let statements for this word problem. And then, make all calculations algebraically. 3. If 4 Jujubes and 6 smarties cost 24 cents and 2 jujubes and 5 smarties cost 16 cents, how much does 1 jujube cost and how much does 1 smartie cost? Write let statements for this word problem. And then, make all calculations algebraically. If 4 Jujubes and 2 smarties cost 26 cents and 2 jujubes and 4 smarties cost 34 cents, how much does 1 jujube cost and how much does 1 smartie cost? Write let statements for this word problem. And then, make all calculations algebraically.

Sagot :