Welcome to Westonci.ca, your go-to destination for finding answers to all your questions. Join our expert community today! Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
Let's start by finding the variances for the ATM fees in each city.
### Step-by-Step Solution:
1. List the ATM fees for each city:
- City A: [tex]\(1.25, 1.00, 1.50, 1.50, 1.00\)[/tex]
- City B: [tex]\(2.25, 1.25, 1.75, 0.00, 1.75\)[/tex]
2. Calculate the sample variance for City A:
- First, find the mean (average) of the ATM fees for City A:
[tex]\[ \text{Mean of City A} = \frac{1.25 + 1.00 + 1.50 + 1.50 + 1.00}{5} = \frac{6.25}{5} = 1.25 \][/tex]
- Next, calculate the squared differences from the mean:
[tex]\[ (1.25 - 1.25)^2 = 0.00 \][/tex]
[tex]\[ (1.00 - 1.25)^2 = 0.0625 \][/tex]
[tex]\[ (1.50 - 1.25)^2 = 0.0625 \][/tex]
[tex]\[ (1.50 - 1.25)^2 = 0.0625 \][/tex]
[tex]\[ (1.00 - 1.25)^2 = 0.0625 \][/tex]
- Sum of squared differences:
[tex]\[ 0.00 + 0.0625 + 0.0625 + 0.0625 + 0.0625 = 0.25 \][/tex]
- Sample variance (using [tex]\(n-1\)[/tex] for sample variance):
[tex]\[ \text{Variance of City A} = \frac{0.25}{4} = 0.0625 \][/tex]
- Round to the nearest cent:
[tex]\[ \text{Variance of City A} = 0.06 \][/tex]
3. Calculate the sample variance for City B:
- First, find the mean (average) of the ATM fees for City B:
[tex]\[ \text{Mean of City B} = \frac{2.25 + 1.25 + 1.75 + 0.00 + 1.75}{5} = \frac{7.00}{5} = 1.40 \][/tex]
- Next, calculate the squared differences from the mean:
[tex]\[ (2.25 - 1.40)^2 = 0.85^2 = 0.7225 \][/tex]
[tex]\[ (1.25 - 1.40)^2 = (-0.15)^2 = 0.0225 \][/tex]
[tex]\[ (1.75 - 1.40)^2 = 0.35^2 = 0.1225 \][/tex]
[tex]\[ (0.00 - 1.40)^2 = (-1.40)^2 = 1.96 \][/tex]
[tex]\[ (1.75 - 1.40)^2 = 0.35^2 = 0.1225 \][/tex]
- Sum of squared differences:
[tex]\[ 0.7225 + 0.0225 + 0.1225 + 1.96 + 0.1225 = 2.95 \][/tex]
- Sample variance (using [tex]\(n-1\)[/tex] for sample variance):
[tex]\[ \text{Variance of City B} = \frac{2.95}{4} = 0.7375 \][/tex]
- Round to the nearest cent:
[tex]\[ \text{Variance of City B} = 0.74 \][/tex]
### Final Answer:
- The variance for City A is \[tex]$0.06. - The variance for City B is \$[/tex]0.74.
### Step-by-Step Solution:
1. List the ATM fees for each city:
- City A: [tex]\(1.25, 1.00, 1.50, 1.50, 1.00\)[/tex]
- City B: [tex]\(2.25, 1.25, 1.75, 0.00, 1.75\)[/tex]
2. Calculate the sample variance for City A:
- First, find the mean (average) of the ATM fees for City A:
[tex]\[ \text{Mean of City A} = \frac{1.25 + 1.00 + 1.50 + 1.50 + 1.00}{5} = \frac{6.25}{5} = 1.25 \][/tex]
- Next, calculate the squared differences from the mean:
[tex]\[ (1.25 - 1.25)^2 = 0.00 \][/tex]
[tex]\[ (1.00 - 1.25)^2 = 0.0625 \][/tex]
[tex]\[ (1.50 - 1.25)^2 = 0.0625 \][/tex]
[tex]\[ (1.50 - 1.25)^2 = 0.0625 \][/tex]
[tex]\[ (1.00 - 1.25)^2 = 0.0625 \][/tex]
- Sum of squared differences:
[tex]\[ 0.00 + 0.0625 + 0.0625 + 0.0625 + 0.0625 = 0.25 \][/tex]
- Sample variance (using [tex]\(n-1\)[/tex] for sample variance):
[tex]\[ \text{Variance of City A} = \frac{0.25}{4} = 0.0625 \][/tex]
- Round to the nearest cent:
[tex]\[ \text{Variance of City A} = 0.06 \][/tex]
3. Calculate the sample variance for City B:
- First, find the mean (average) of the ATM fees for City B:
[tex]\[ \text{Mean of City B} = \frac{2.25 + 1.25 + 1.75 + 0.00 + 1.75}{5} = \frac{7.00}{5} = 1.40 \][/tex]
- Next, calculate the squared differences from the mean:
[tex]\[ (2.25 - 1.40)^2 = 0.85^2 = 0.7225 \][/tex]
[tex]\[ (1.25 - 1.40)^2 = (-0.15)^2 = 0.0225 \][/tex]
[tex]\[ (1.75 - 1.40)^2 = 0.35^2 = 0.1225 \][/tex]
[tex]\[ (0.00 - 1.40)^2 = (-1.40)^2 = 1.96 \][/tex]
[tex]\[ (1.75 - 1.40)^2 = 0.35^2 = 0.1225 \][/tex]
- Sum of squared differences:
[tex]\[ 0.7225 + 0.0225 + 0.1225 + 1.96 + 0.1225 = 2.95 \][/tex]
- Sample variance (using [tex]\(n-1\)[/tex] for sample variance):
[tex]\[ \text{Variance of City B} = \frac{2.95}{4} = 0.7375 \][/tex]
- Round to the nearest cent:
[tex]\[ \text{Variance of City B} = 0.74 \][/tex]
### Final Answer:
- The variance for City A is \[tex]$0.06. - The variance for City B is \$[/tex]0.74.
Thank you for visiting our platform. We hope you found the answers you were looking for. Come back anytime you need more information. We hope you found what you were looking for. Feel free to revisit us for more answers and updated information. We're glad you visited Westonci.ca. Return anytime for updated answers from our knowledgeable team.