Welcome to Westonci.ca, where you can find answers to all your questions from a community of experienced professionals. Ask your questions and receive precise answers from experienced professionals across different disciplines. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.
Sagot :
To find the mean difference ([tex]$\bar{d}$[/tex]) and the standard deviation of the differences ([tex]$s_d$[/tex]) between the body temperatures at 8 AM and 12 AM, we will follow these steps:
### Step 1: List the Temperatures
We have the temperatures recorded as follows:
- At 8 AM: [tex]\( [98.4, 99.5, 97.3, 97.8, 97.3] \)[/tex]
- At 12 AM: [tex]\( [99.0, 100.2, 97.4, 97.6, 97.5] \)[/tex]
### Step 2: Calculate the Differences
Calculate the difference [tex]\(d_i\)[/tex] between each pair of temperatures:
[tex]\[ d_i = \text{Temperature at 12 AM} - \text{Temperature at 8 AM} \][/tex]
Let's work through each pair:
[tex]\[ d_1 = 99.0 - 98.4 = 0.6 \][/tex]
[tex]\[ d_2 = 100.2 - 99.5 = 0.7 \][/tex]
[tex]\[ d_3 = 97.4 - 97.3 = 0.1 \][/tex]
[tex]\[ d_4 = 97.6 - 97.8 = -0.2 \][/tex]
[tex]\[ d_5 = 97.5 - 97.3 = 0.2 \][/tex]
So, the differences are:
[tex]\[ d = [0.6, 0.7, 0.1, -0.2, 0.2] \][/tex]
### Step 3: Calculate the Mean of the Differences ([tex]$\bar{d}$[/tex])
To find the mean difference [tex]$\bar{d}$[/tex], sum all the differences and then divide by the number of pairs (5 in this case):
[tex]\[ \bar{d} = \frac{\sum_{i=1}^5 d_i}{5} \][/tex]
Find the sum of the differences:
[tex]\[ 0.6 + 0.7 + 0.1 - 0.2 + 0.2 = 1.4 \][/tex]
Then, divide by the number of samples:
[tex]\[ \bar{d} = \frac{1.4}{5} = 0.28 \][/tex]
### Step 4: Calculate the Standard Deviation of the Differences ([tex]$s_d$[/tex])
The formula for the sample standard deviation [tex]$s_d$[/tex] of the differences is:
[tex]\[ s_d = \sqrt{\frac{\sum_{i=1}^n (d_i - \bar{d})^2}{n-1}} \][/tex]
Using the numerical values calculated:
- Mean difference [tex]$\bar{d}$[/tex] is [tex]\( 0.28 \)[/tex]
Calculate each squared deviation from the mean:
[tex]\[ (0.6 - 0.28)^2 = 0.1024 \][/tex]
[tex]\[ (0.7 - 0.28)^2 = 0.1764 \][/tex]
[tex]\[ (0.1 - 0.28)^2 = 0.0324 \][/tex]
[tex]\[ (-0.2 - 0.28)^2 = 0.2304 \][/tex]
[tex]\[ (0.2 - 0.28)^2 = 0.0064 \][/tex]
Sum these squared deviations:
[tex]\[ 0.1024 + 0.1764 + 0.0324 + 0.2304 + 0.0064 = 0.548 \][/tex]
Then, divide by the degrees of freedom [tex]\(n - 1\)[/tex] (which is 5 - 1 = 4):
[tex]\[ \frac{0.548}{4} = 0.137 \][/tex]
Finally, take the square root to find [tex]$s_d$[/tex]:
[tex]\[ s_d = \sqrt{0.137} \approx 0.37 \][/tex]
### Summary of Results
- The mean difference ([tex]$\bar{d}$[/tex]) is:
[tex]\[ \bar{d} = 0.28 \][/tex]
- The standard deviation of the differences ([tex]$s_d$[/tex]) is:
[tex]\[ s_d = 0.37 \][/tex]
### Interpretation of [tex]$\mu_d$[/tex]
- [tex]\(\mu_d\)[/tex] represents the population mean difference. It could signify the average change in body temperature from 8 AM to 12 AM if we had the entire population's data instead of just a sample.
Thus, the values are:
[tex]\[ \bar{d} = 0.28 \quad \text{and} \quad s_d = 0.37 \][/tex]
### Step 1: List the Temperatures
We have the temperatures recorded as follows:
- At 8 AM: [tex]\( [98.4, 99.5, 97.3, 97.8, 97.3] \)[/tex]
- At 12 AM: [tex]\( [99.0, 100.2, 97.4, 97.6, 97.5] \)[/tex]
### Step 2: Calculate the Differences
Calculate the difference [tex]\(d_i\)[/tex] between each pair of temperatures:
[tex]\[ d_i = \text{Temperature at 12 AM} - \text{Temperature at 8 AM} \][/tex]
Let's work through each pair:
[tex]\[ d_1 = 99.0 - 98.4 = 0.6 \][/tex]
[tex]\[ d_2 = 100.2 - 99.5 = 0.7 \][/tex]
[tex]\[ d_3 = 97.4 - 97.3 = 0.1 \][/tex]
[tex]\[ d_4 = 97.6 - 97.8 = -0.2 \][/tex]
[tex]\[ d_5 = 97.5 - 97.3 = 0.2 \][/tex]
So, the differences are:
[tex]\[ d = [0.6, 0.7, 0.1, -0.2, 0.2] \][/tex]
### Step 3: Calculate the Mean of the Differences ([tex]$\bar{d}$[/tex])
To find the mean difference [tex]$\bar{d}$[/tex], sum all the differences and then divide by the number of pairs (5 in this case):
[tex]\[ \bar{d} = \frac{\sum_{i=1}^5 d_i}{5} \][/tex]
Find the sum of the differences:
[tex]\[ 0.6 + 0.7 + 0.1 - 0.2 + 0.2 = 1.4 \][/tex]
Then, divide by the number of samples:
[tex]\[ \bar{d} = \frac{1.4}{5} = 0.28 \][/tex]
### Step 4: Calculate the Standard Deviation of the Differences ([tex]$s_d$[/tex])
The formula for the sample standard deviation [tex]$s_d$[/tex] of the differences is:
[tex]\[ s_d = \sqrt{\frac{\sum_{i=1}^n (d_i - \bar{d})^2}{n-1}} \][/tex]
Using the numerical values calculated:
- Mean difference [tex]$\bar{d}$[/tex] is [tex]\( 0.28 \)[/tex]
Calculate each squared deviation from the mean:
[tex]\[ (0.6 - 0.28)^2 = 0.1024 \][/tex]
[tex]\[ (0.7 - 0.28)^2 = 0.1764 \][/tex]
[tex]\[ (0.1 - 0.28)^2 = 0.0324 \][/tex]
[tex]\[ (-0.2 - 0.28)^2 = 0.2304 \][/tex]
[tex]\[ (0.2 - 0.28)^2 = 0.0064 \][/tex]
Sum these squared deviations:
[tex]\[ 0.1024 + 0.1764 + 0.0324 + 0.2304 + 0.0064 = 0.548 \][/tex]
Then, divide by the degrees of freedom [tex]\(n - 1\)[/tex] (which is 5 - 1 = 4):
[tex]\[ \frac{0.548}{4} = 0.137 \][/tex]
Finally, take the square root to find [tex]$s_d$[/tex]:
[tex]\[ s_d = \sqrt{0.137} \approx 0.37 \][/tex]
### Summary of Results
- The mean difference ([tex]$\bar{d}$[/tex]) is:
[tex]\[ \bar{d} = 0.28 \][/tex]
- The standard deviation of the differences ([tex]$s_d$[/tex]) is:
[tex]\[ s_d = 0.37 \][/tex]
### Interpretation of [tex]$\mu_d$[/tex]
- [tex]\(\mu_d\)[/tex] represents the population mean difference. It could signify the average change in body temperature from 8 AM to 12 AM if we had the entire population's data instead of just a sample.
Thus, the values are:
[tex]\[ \bar{d} = 0.28 \quad \text{and} \quad s_d = 0.37 \][/tex]
Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. Westonci.ca is here to provide the answers you seek. Return often for more expert solutions.