At Westonci.ca, we provide reliable answers to your questions from a community of experts. Start exploring today! Discover precise answers to your questions from a wide range of experts on our user-friendly Q&A platform. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

You go grocery shopping and find a 16 -oz box of cereal for $ 3.36 and a 24 -oz. box for $ 5.52 . which is a better deal? explain your reasoning in at least one complete sentence.