Answered

At Westonci.ca, we provide clear, reliable answers to all your questions. Join our vibrant community and get the solutions you need. Discover in-depth solutions to your questions from a wide range of experts on our user-friendly Q&A platform. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

Two forces F1 and F2 are acting on a mass M=3.0 kg. The force F1 = 9.0i + 4.0j + 7.0k, in N. The acceleration of the mass is given by a = 3.0i + 3.0j + 2.0k, in m/s². Calculate the magnitude of F2.