At Westonci.ca, we make it easy to get the answers you need from a community of informed and experienced contributors. Ask your questions and receive accurate answers from professionals with extensive experience in various fields on our platform. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.
Sagot :
To find the expected value [tex]\(\mu\)[/tex] of a random variable with a given probability distribution, we use the formula for the expected value of a discrete random variable:
[tex]\[ \mu = \sum_{i} x_i \cdot P(x_i) \][/tex]
This means we multiply each possible value [tex]\(x_i\)[/tex] of the random variable by the corresponding probability [tex]\(P(x_i)\)[/tex] and then sum up all these products. Let's do this step by step with the given values.
Given:
[tex]\[ \begin{array}{r|c} x & P(x) \\ \hline -1 & 0.05 \\ 1 & 0.18 \\ 3 & 0.21 \\ 5 & 0.23 \\ 7 & 0.14 \\ 9 & 0.19 \\ \end{array} \][/tex]
1. Multiply each [tex]\(x\)[/tex] value by its corresponding probability:
- For [tex]\(x = -1\)[/tex]: [tex]\(-1 \cdot 0.05 = -0.05\)[/tex]
- For [tex]\(x = 1\)[/tex]: [tex]\(1 \cdot 0.18 = 0.18\)[/tex]
- For [tex]\(x = 3\)[/tex]: [tex]\(3 \cdot 0.21 = 0.63\)[/tex]
- For [tex]\(x = 5\)[/tex]: [tex]\(5 \cdot 0.23 = 1.15\)[/tex]
- For [tex]\(x = 7\)[/tex]: [tex]\(7 \cdot 0.14 = 0.98\)[/tex]
- For [tex]\(x = 9\)[/tex]: [tex]\(9 \cdot 0.19 = 1.71\)[/tex]
2. Sum up all these products:
[tex]\[ -0.05 + 0.18 + 0.63 + 1.15 + 0.98 + 1.71 \][/tex]
3. Perform the addition:
[tex]\[ -0.05 + 0.18 = 0.13 \][/tex]
[tex]\[ 0.13 + 0.63 = 0.76 \][/tex]
[tex]\[ 0.76 + 1.15 = 1.91 \][/tex]
[tex]\[ 1.91 + 0.98 = 2.89 \][/tex]
[tex]\[ 2.89 + 1.71 = 4.60 \][/tex]
Thus, the expected value [tex]\(\mu\)[/tex] of the random variable is:
[tex]\[ \mu = 4.6000000000000005 \][/tex]
Hence, the expected value of the given random variable is:
[tex]\(\mu = 4.6000000000000005\)[/tex].
[tex]\[ \mu = \sum_{i} x_i \cdot P(x_i) \][/tex]
This means we multiply each possible value [tex]\(x_i\)[/tex] of the random variable by the corresponding probability [tex]\(P(x_i)\)[/tex] and then sum up all these products. Let's do this step by step with the given values.
Given:
[tex]\[ \begin{array}{r|c} x & P(x) \\ \hline -1 & 0.05 \\ 1 & 0.18 \\ 3 & 0.21 \\ 5 & 0.23 \\ 7 & 0.14 \\ 9 & 0.19 \\ \end{array} \][/tex]
1. Multiply each [tex]\(x\)[/tex] value by its corresponding probability:
- For [tex]\(x = -1\)[/tex]: [tex]\(-1 \cdot 0.05 = -0.05\)[/tex]
- For [tex]\(x = 1\)[/tex]: [tex]\(1 \cdot 0.18 = 0.18\)[/tex]
- For [tex]\(x = 3\)[/tex]: [tex]\(3 \cdot 0.21 = 0.63\)[/tex]
- For [tex]\(x = 5\)[/tex]: [tex]\(5 \cdot 0.23 = 1.15\)[/tex]
- For [tex]\(x = 7\)[/tex]: [tex]\(7 \cdot 0.14 = 0.98\)[/tex]
- For [tex]\(x = 9\)[/tex]: [tex]\(9 \cdot 0.19 = 1.71\)[/tex]
2. Sum up all these products:
[tex]\[ -0.05 + 0.18 + 0.63 + 1.15 + 0.98 + 1.71 \][/tex]
3. Perform the addition:
[tex]\[ -0.05 + 0.18 = 0.13 \][/tex]
[tex]\[ 0.13 + 0.63 = 0.76 \][/tex]
[tex]\[ 0.76 + 1.15 = 1.91 \][/tex]
[tex]\[ 1.91 + 0.98 = 2.89 \][/tex]
[tex]\[ 2.89 + 1.71 = 4.60 \][/tex]
Thus, the expected value [tex]\(\mu\)[/tex] of the random variable is:
[tex]\[ \mu = 4.6000000000000005 \][/tex]
Hence, the expected value of the given random variable is:
[tex]\(\mu = 4.6000000000000005\)[/tex].
We appreciate your time on our site. Don't hesitate to return whenever you have more questions or need further clarification. Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. Thank you for visiting Westonci.ca, your go-to source for reliable answers. Come back soon for more expert insights.