Welcome to Westonci.ca, the place where your questions find answers from a community of knowledgeable experts. Find reliable answers to your questions from a wide community of knowledgeable experts on our user-friendly Q&A platform. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.
Sagot :
Answer: $0.53
Step-by-step explanation:
First, we will find the volume of the popcorn container.
[tex]V=\pi r^2h[/tex]
[tex]V=\pi (9 \text{ inches}/2)^2(9 \text{ inches})[/tex]
[tex]V=\pi (4.5 \text{ inches})^2(9 \text{ inches})[/tex]
[tex]V=\pi (20.25 \text{ inches}^2)(9 \text{ inches})[/tex]
[tex]V= 182.25\pi \text{ inches}^3[/tex]
[tex]V= 572.55526 \text{ inches}^3[/tex]
Next, it is given that the popcorn has a density of 34 ounces per cubic foot. Keep in mind that our measurement above is in cubic inches, so we must convert it first. For this, we will use division. Then, we will use multiplication to find the total ounces.
[tex]V= 572.55526 \text{ inches}^3/12\text{ inches per foot} ^3=0.3313398495 \text{ inches}^3[/tex]
[tex]0.3313398495 \text{ inches}^3*34\text{ ounces per cubic foot}=11.26555488\text{ ounces}[/tex]
Lastly, we will find the price per ounce. Remember that these 11 ounces cost $6.
[tex]\$6/11.26555488\text{ ounces}=\$0.5325969\approx\$0.53[/tex]
Thank you for choosing our service. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Thank you for visiting Westonci.ca, your go-to source for reliable answers. Come back soon for more expert insights.