Westonci.ca offers quick and accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need today. Get expert answers to your questions quickly and accurately from our dedicated community of professionals. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.
Sagot :
Sure, let's solve the problem by calculating the mean, variance, and standard deviation step-by-step.
### Given Data:
[tex]\[ \begin{array}{|c|c|} \hline \text{Number of Children (x)} & \text{Frequency (f)} \\ \hline 0 & 10 \\ \hline 1 & 19 \\ \hline 2 & 7 \\ \hline 3 & 7 \\ \hline 4 & 5 \\ \hline 5 & 1 \\ \hline 6 & 1 \\ \hline \end{array} \][/tex]
### Step-by-Step Solution:
Step 1: Calculate the Mean (μ)
The mean is the average number of children per household. It is calculated using the formula:
[tex]\[ \mu = \frac{\sum (x \cdot f)}{\sum f} \][/tex]
First, calculate the total number of households ([tex]\(\sum f\)[/tex]):
[tex]\[ 10 + 19 + 7 + 7 + 5 + 1 + 1 = 50 \][/tex]
Next, calculate the sum of the product of each value of [tex]\( x \)[/tex] and its corresponding frequency [tex]\( f \)[/tex]:
[tex]\[ (0 \cdot 10) + (1 \cdot 19) + (2 \cdot 7) + (3 \cdot 7) + (4 \cdot 5) + (5 \cdot 1) + (6 \cdot 1) = 0 + 19 + 14 + 21 + 20 + 5 + 6 = 85 \][/tex]
Now, substitute these values into the mean formula:
[tex]\[ \mu = \frac{85}{50} = 1.7 \][/tex]
Step 2: Create a Table for Calculating Variance
To find the variance, we need to first determine the squared deviation of each value of [tex]\( x \)[/tex] from the mean ([tex]\( x - \mu \)[/tex]), square these deviations, and then multiply by their corresponding frequencies ([tex]\( f \)[/tex]).
[tex]\[ \begin{array}{|c|c|c|c|} \hline \text{Number of Children (x)} & \text{Frequency (f)} & (x - \mu) & (x - \mu)^2 \cdot f \\ \hline 0 & 10 & 0 - 1.7 = -1.7 & (-1.7)^2 \cdot 10 = 2.89 \cdot 10 = 28.9 \\ \hline 1 & 19 & 1 - 1.7 = -0.7 & (-0.7)^2 \cdot 19 = 0.49 \cdot 19 = 9.31 \\ \hline 2 & 7 & 2 - 1.7 = 0.3 & (0.3)^2 \cdot 7 = 0.09 \cdot 7 = 0.63 \\ \hline 3 & 7 & 3 - 1.7 = 1.3 & (1.3)^2 \cdot 7 = 1.69 \cdot 7 = 11.83 \\ \hline 4 & 5 & 4 - 1.7 = 2.3 & (2.3)^2 \cdot 5 = 5.29 \cdot 5 = 26.45 \\ \hline 5 & 1 & 5 - 1.7 = 3.3 & (3.3)^2 \cdot 1 = 10.89 \cdot 1 = 10.89 \\ \hline 6 & 1 & 6 - 1.7 = 4.3 & (4.3)^2 \cdot 1 = 18.49 \cdot 1 = 18.49 \\ \hline \end{array} \][/tex]
Step 3: Calculate the Variance (σ²)
The variance is calculated using the formula:
[tex]\[ \sigma^2 = \frac{\sum (x - \mu)^2 \cdot f}{\sum f} \][/tex]
Sum the values from the last column of the table:
[tex]\[ 28.9 + 9.31 + 0.63 + 11.83 + 26.45 + 10.89 + 18.49 = 106.5 \][/tex]
Now, substitute into the variance formula:
[tex]\[ \sigma^2 = \frac{106.5}{50} = 2.13 \][/tex]
Step 4: Calculate the Standard Deviation (σ)
The standard deviation is the square root of the variance:
[tex]\[ \sigma = \sqrt{\sigma^2} = \sqrt{2.13} \approx 1.46 \][/tex]
### Final Results:
- Mean (μ): 1.7
- Variance (σ²): 2.13
- Standard Deviation (σ): 1.46
Thus, the mean number of children per household is 1.7, the variance is 2.13, and the standard deviation is approximately 1.46.
### Given Data:
[tex]\[ \begin{array}{|c|c|} \hline \text{Number of Children (x)} & \text{Frequency (f)} \\ \hline 0 & 10 \\ \hline 1 & 19 \\ \hline 2 & 7 \\ \hline 3 & 7 \\ \hline 4 & 5 \\ \hline 5 & 1 \\ \hline 6 & 1 \\ \hline \end{array} \][/tex]
### Step-by-Step Solution:
Step 1: Calculate the Mean (μ)
The mean is the average number of children per household. It is calculated using the formula:
[tex]\[ \mu = \frac{\sum (x \cdot f)}{\sum f} \][/tex]
First, calculate the total number of households ([tex]\(\sum f\)[/tex]):
[tex]\[ 10 + 19 + 7 + 7 + 5 + 1 + 1 = 50 \][/tex]
Next, calculate the sum of the product of each value of [tex]\( x \)[/tex] and its corresponding frequency [tex]\( f \)[/tex]:
[tex]\[ (0 \cdot 10) + (1 \cdot 19) + (2 \cdot 7) + (3 \cdot 7) + (4 \cdot 5) + (5 \cdot 1) + (6 \cdot 1) = 0 + 19 + 14 + 21 + 20 + 5 + 6 = 85 \][/tex]
Now, substitute these values into the mean formula:
[tex]\[ \mu = \frac{85}{50} = 1.7 \][/tex]
Step 2: Create a Table for Calculating Variance
To find the variance, we need to first determine the squared deviation of each value of [tex]\( x \)[/tex] from the mean ([tex]\( x - \mu \)[/tex]), square these deviations, and then multiply by their corresponding frequencies ([tex]\( f \)[/tex]).
[tex]\[ \begin{array}{|c|c|c|c|} \hline \text{Number of Children (x)} & \text{Frequency (f)} & (x - \mu) & (x - \mu)^2 \cdot f \\ \hline 0 & 10 & 0 - 1.7 = -1.7 & (-1.7)^2 \cdot 10 = 2.89 \cdot 10 = 28.9 \\ \hline 1 & 19 & 1 - 1.7 = -0.7 & (-0.7)^2 \cdot 19 = 0.49 \cdot 19 = 9.31 \\ \hline 2 & 7 & 2 - 1.7 = 0.3 & (0.3)^2 \cdot 7 = 0.09 \cdot 7 = 0.63 \\ \hline 3 & 7 & 3 - 1.7 = 1.3 & (1.3)^2 \cdot 7 = 1.69 \cdot 7 = 11.83 \\ \hline 4 & 5 & 4 - 1.7 = 2.3 & (2.3)^2 \cdot 5 = 5.29 \cdot 5 = 26.45 \\ \hline 5 & 1 & 5 - 1.7 = 3.3 & (3.3)^2 \cdot 1 = 10.89 \cdot 1 = 10.89 \\ \hline 6 & 1 & 6 - 1.7 = 4.3 & (4.3)^2 \cdot 1 = 18.49 \cdot 1 = 18.49 \\ \hline \end{array} \][/tex]
Step 3: Calculate the Variance (σ²)
The variance is calculated using the formula:
[tex]\[ \sigma^2 = \frac{\sum (x - \mu)^2 \cdot f}{\sum f} \][/tex]
Sum the values from the last column of the table:
[tex]\[ 28.9 + 9.31 + 0.63 + 11.83 + 26.45 + 10.89 + 18.49 = 106.5 \][/tex]
Now, substitute into the variance formula:
[tex]\[ \sigma^2 = \frac{106.5}{50} = 2.13 \][/tex]
Step 4: Calculate the Standard Deviation (σ)
The standard deviation is the square root of the variance:
[tex]\[ \sigma = \sqrt{\sigma^2} = \sqrt{2.13} \approx 1.46 \][/tex]
### Final Results:
- Mean (μ): 1.7
- Variance (σ²): 2.13
- Standard Deviation (σ): 1.46
Thus, the mean number of children per household is 1.7, the variance is 2.13, and the standard deviation is approximately 1.46.
Visit us again for up-to-date and reliable answers. We're always ready to assist you with your informational needs. We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. Thank you for trusting Westonci.ca. Don't forget to revisit us for more accurate and insightful answers.