Welcome to Westonci.ca, where you can find answers to all your questions from a community of experienced professionals. Connect with professionals ready to provide precise answers to your questions on our comprehensive Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.
Sagot :
To fill in the table and perform the necessary calculations, follow these steps:
1. Calculate the means of [tex]\(x\)[/tex] and [tex]\(y\)[/tex]:
[tex]\[ \bar{x} = 10.0 \quad \text{and} \quad \bar{y} = 0.336 \][/tex]
2. Compute [tex]\((x_i - \bar{x})\)[/tex] for each [tex]\(x_i\)[/tex]:
- For [tex]\(x_1 = 2\)[/tex]: [tex]\(x_1 - \bar{x} = 2 - 10 = -8.0\)[/tex]
- For [tex]\(x_2 = 6\)[/tex]: [tex]\(x_2 - \bar{x} = 6 - 10 = -4.0\)[/tex]
- For [tex]\(x_3 = 10\)[/tex]: [tex]\(x_3 - \bar{x} = 10 - 10 = 0.0\)[/tex]
- For [tex]\(x_4 = 14\)[/tex]: [tex]\(x_4 - \bar{x} = 14 - 10 = 4.0\)[/tex]
- For [tex]\(x_5 = 18\)[/tex]: [tex]\(x_5 - \bar{x} = 18 - 10 = 8.0\)[/tex]
3. Compute [tex]\((y_i - \bar{y})\)[/tex] for each [tex]\(y_i\)[/tex]:
- For [tex]\(y_1 = 0.065\)[/tex]: [tex]\(y_1 - \bar{y} = 0.065 - 0.336 = -0.271\)[/tex]
- For [tex]\(y_2 = 0.205\)[/tex]: [tex]\(y_2 - \bar{y} = 0.205 - 0.336 = -0.131\)[/tex]
- For [tex]\(y_3 = 0.338\)[/tex]: [tex]\(y_3 - \bar{y} = 0.338 - 0.336 = 0.002\)[/tex]
- For [tex]\(y_4 = 0.474\)[/tex]: [tex]\(y_4 - \bar{y} = 0.474 - 0.336 = 0.138\)[/tex]
- For [tex]\(y_5 = 0.598\)[/tex]: [tex]\(y_5 - \bar{y} = 0.598 - 0.336 = 0.262\)[/tex]
4. Compute [tex]\((x_i - \bar{x}) \cdot (y_i - \bar{y})\)[/tex] for each pair [tex]\((x_i, y_i)\)[/tex]:
- For [tex]\(i = 1\)[/tex]: [tex]\((-8.0) \cdot (-0.271) = 2.168\)[/tex]
- For [tex]\(i = 2\)[/tex]: [tex]\((-4.0) \cdot (-0.131) = 0.524\)[/tex]
- For [tex]\(i = 3\)[/tex]: [tex]\(0.0 \cdot 0.002 = 0.0\)[/tex]
- For [tex]\(i = 4\)[/tex]: [tex]\(4.0 \cdot 0.138 = 0.552\)[/tex]
- For [tex]\(i = 5\)[/tex]: [tex]\(8.0 \cdot 0.262 = 2.096\)[/tex]
5. Compute [tex]\((x_i - \bar{x})^2\)[/tex] for each [tex]\(x_i\)[/tex]:
- For [tex]\(i = 1\)[/tex]: [tex]\((-8.0)^2 = 64.0\)[/tex]
- For [tex]\(i = 2\)[/tex]: [tex]\((-4.0)^2 = 16.0\)[/tex]
- For [tex]\(i = 3\)[/tex]: [tex]\(0.0^2 = 0.0\)[/tex]
- For [tex]\(i = 4\)[/tex]: [tex]\(4.0^2 = 16.0\)[/tex]
- For [tex]\(i = 5\)[/tex]: [tex]\(8.0^2 = 64.0\)[/tex]
6. Calculate the sums:
- Sum of [tex]\((x_i - \bar{x}) \cdot (y_i - \bar{y})\)[/tex]: [tex]\(2.168 + 0.524 + 0.0 + 0.552 + 2.096 = 5.34\)[/tex]
- Sum of [tex]\((x_i - \bar{x})^2\)[/tex]: [tex]\(64.0 + 16.0 + 0.0 + 16.0 + 64.0 = 160.0\)[/tex]
Now we input these results into the table:
[tex]\[ \begin{tabular}{|c|c|c|c|c|c|c|} \hline \text{No} & \begin{tabular}{c} \text{concentración} \\ $\left[N O_2\right]\left(x_i\right)$ \end{tabular} & \begin{tabular}{c} \text{Absorción} \\ $\left(y_i\right)$ \end{tabular} & $\left(x_i-\bar{x}\right)$ & $\left(y_i-\bar{y}\right)$ & $\left(x_i-\bar{x}\right) \cdot\left(y_i-\bar{y}\right)$ & $\left(x_i-\bar{x}\right)^2$ \\ \hline 1 & 2 & 0.065 & -8.0 & -0.271 & 2.168 & 64.0 \\ \hline 2 & 6 & 0.205 & -4.0 & -0.131 & 0.524 & 16.0 \\ \hline 3 & 10 & 0.338 & 0.0 & 0.002 & 0.0 & 0.0 \\ \hline 4 & 14 & 0.474 & 4.0 & 0.138 & 0.552 & 16.0 \\ \hline 5 & 18 & 0.598 & 8.0 & 0.262 & 2.096 & 64.0 \\ \hline \text{Sumas} & & & & & 5.34 & 160.0 \\ \hline \end{tabular} \][/tex]
This completes the table with all the required values and sums.
1. Calculate the means of [tex]\(x\)[/tex] and [tex]\(y\)[/tex]:
[tex]\[ \bar{x} = 10.0 \quad \text{and} \quad \bar{y} = 0.336 \][/tex]
2. Compute [tex]\((x_i - \bar{x})\)[/tex] for each [tex]\(x_i\)[/tex]:
- For [tex]\(x_1 = 2\)[/tex]: [tex]\(x_1 - \bar{x} = 2 - 10 = -8.0\)[/tex]
- For [tex]\(x_2 = 6\)[/tex]: [tex]\(x_2 - \bar{x} = 6 - 10 = -4.0\)[/tex]
- For [tex]\(x_3 = 10\)[/tex]: [tex]\(x_3 - \bar{x} = 10 - 10 = 0.0\)[/tex]
- For [tex]\(x_4 = 14\)[/tex]: [tex]\(x_4 - \bar{x} = 14 - 10 = 4.0\)[/tex]
- For [tex]\(x_5 = 18\)[/tex]: [tex]\(x_5 - \bar{x} = 18 - 10 = 8.0\)[/tex]
3. Compute [tex]\((y_i - \bar{y})\)[/tex] for each [tex]\(y_i\)[/tex]:
- For [tex]\(y_1 = 0.065\)[/tex]: [tex]\(y_1 - \bar{y} = 0.065 - 0.336 = -0.271\)[/tex]
- For [tex]\(y_2 = 0.205\)[/tex]: [tex]\(y_2 - \bar{y} = 0.205 - 0.336 = -0.131\)[/tex]
- For [tex]\(y_3 = 0.338\)[/tex]: [tex]\(y_3 - \bar{y} = 0.338 - 0.336 = 0.002\)[/tex]
- For [tex]\(y_4 = 0.474\)[/tex]: [tex]\(y_4 - \bar{y} = 0.474 - 0.336 = 0.138\)[/tex]
- For [tex]\(y_5 = 0.598\)[/tex]: [tex]\(y_5 - \bar{y} = 0.598 - 0.336 = 0.262\)[/tex]
4. Compute [tex]\((x_i - \bar{x}) \cdot (y_i - \bar{y})\)[/tex] for each pair [tex]\((x_i, y_i)\)[/tex]:
- For [tex]\(i = 1\)[/tex]: [tex]\((-8.0) \cdot (-0.271) = 2.168\)[/tex]
- For [tex]\(i = 2\)[/tex]: [tex]\((-4.0) \cdot (-0.131) = 0.524\)[/tex]
- For [tex]\(i = 3\)[/tex]: [tex]\(0.0 \cdot 0.002 = 0.0\)[/tex]
- For [tex]\(i = 4\)[/tex]: [tex]\(4.0 \cdot 0.138 = 0.552\)[/tex]
- For [tex]\(i = 5\)[/tex]: [tex]\(8.0 \cdot 0.262 = 2.096\)[/tex]
5. Compute [tex]\((x_i - \bar{x})^2\)[/tex] for each [tex]\(x_i\)[/tex]:
- For [tex]\(i = 1\)[/tex]: [tex]\((-8.0)^2 = 64.0\)[/tex]
- For [tex]\(i = 2\)[/tex]: [tex]\((-4.0)^2 = 16.0\)[/tex]
- For [tex]\(i = 3\)[/tex]: [tex]\(0.0^2 = 0.0\)[/tex]
- For [tex]\(i = 4\)[/tex]: [tex]\(4.0^2 = 16.0\)[/tex]
- For [tex]\(i = 5\)[/tex]: [tex]\(8.0^2 = 64.0\)[/tex]
6. Calculate the sums:
- Sum of [tex]\((x_i - \bar{x}) \cdot (y_i - \bar{y})\)[/tex]: [tex]\(2.168 + 0.524 + 0.0 + 0.552 + 2.096 = 5.34\)[/tex]
- Sum of [tex]\((x_i - \bar{x})^2\)[/tex]: [tex]\(64.0 + 16.0 + 0.0 + 16.0 + 64.0 = 160.0\)[/tex]
Now we input these results into the table:
[tex]\[ \begin{tabular}{|c|c|c|c|c|c|c|} \hline \text{No} & \begin{tabular}{c} \text{concentración} \\ $\left[N O_2\right]\left(x_i\right)$ \end{tabular} & \begin{tabular}{c} \text{Absorción} \\ $\left(y_i\right)$ \end{tabular} & $\left(x_i-\bar{x}\right)$ & $\left(y_i-\bar{y}\right)$ & $\left(x_i-\bar{x}\right) \cdot\left(y_i-\bar{y}\right)$ & $\left(x_i-\bar{x}\right)^2$ \\ \hline 1 & 2 & 0.065 & -8.0 & -0.271 & 2.168 & 64.0 \\ \hline 2 & 6 & 0.205 & -4.0 & -0.131 & 0.524 & 16.0 \\ \hline 3 & 10 & 0.338 & 0.0 & 0.002 & 0.0 & 0.0 \\ \hline 4 & 14 & 0.474 & 4.0 & 0.138 & 0.552 & 16.0 \\ \hline 5 & 18 & 0.598 & 8.0 & 0.262 & 2.096 & 64.0 \\ \hline \text{Sumas} & & & & & 5.34 & 160.0 \\ \hline \end{tabular} \][/tex]
This completes the table with all the required values and sums.
We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed with our latest expert advice.