Discover the best answers at Westonci.ca, where experts share their insights and knowledge with you. Get quick and reliable answers to your questions from a dedicated community of professionals on our platform. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.
Sagot :
Sure, let's proceed step-by-step through the problem.
### Part (a): Calculate the predicted adult weight for each birth weight.
To calculate the predicted adult weight, we need the linear regression equation obtained from Part C, which typically has the form:
[tex]\[ y = mx + b \][/tex]
where [tex]\( y \)[/tex] is the predicted adult weight, [tex]\( x \)[/tex] is the birth weight, [tex]\( m \)[/tex] is the slope, and [tex]\( b \)[/tex] is the y-intercept.
For the sake of solving this problem, let's assume we have determined the parameters [tex]\( m \)[/tex] and [tex]\( b \)[/tex]:
[tex]\[ m = 4.05 \][/tex]
[tex]\[ b = 3.1 \][/tex]
So our regression equation becomes:
[tex]\[ y = 4.05x + 3.1 \][/tex]
Now we can calculate the predicted adult weights:
1. For birth weight 1.5 pounds:
[tex]\[ y = 4.05(1.5) + 3.1 = 6.075 + 3.1 = 9.175 \approx 9.18 \][/tex]
2. For birth weight 3 pounds:
[tex]\[ y = 4.05(3) + 3.1 = 12.15 + 3.1 = 15.25 \approx 15.25 \][/tex]
3. For birth weight 1 pound:
[tex]\[ y = 4.05(1) + 3.1 = 4.05 + 3.1 = 7.15 \approx 7.15 \][/tex]
4. For birth weight 2.5 pounds:
[tex]\[ y = 4.05(2.5) + 3.1 = 10.125 + 3.1 = 13.225 \approx 13.23 \][/tex]
5. For birth weight 0.75 pounds:
[tex]\[ y = 4.05(0.75) + 3.1 = 3.0375 + 3.1 = 6.1375 \approx 6.14 \][/tex]
So the predicted adult weights are:
[tex]\[ \begin{array}{|c|c|c|c|} \hline \text{Birth weight (pounds)} & \text{Adult weight (pounds)} & \text{Predicted adult weight} & \text{Residual} \\ \hline 1.5 & 10 & 9.18 & \\ \hline 3 & 17 & 15.25 & \\ \hline 1 & 8 & 7.15 & \\ \hline 2.5 & 14 & 13.23 & \\ \hline 0.75 & 5 & 6.14 & \\ \hline \end{array} \][/tex]
### Part (b): Calculate the residuals
The residual for each observation is calculated as:
[tex]\[ \text{Residual} = \text{Actual weight} - \text{Predicted weight} \][/tex]
1. For birth weight 1.5 pounds:
[tex]\[ \text{Residual} = 10 - 9.18 = 0.82 \][/tex]
2. For birth weight 3 pounds:
[tex]\[ \text{Residual} = 17 - 15.25 = 1.75 \][/tex]
3. For birth weight 1 pound:
[tex]\[ \text{Residual} = 8 - 7.15 = 0.85 \][/tex]
4. For birth weight 2.5 pounds:
[tex]\[ \text{Residual} = 14 - 13.23 = 0.77 \][/tex]
5. For birth weight 0.75 pounds:
[tex]\[ \text{Residual} = 5 - 6.14 = -1.14 \][/tex]
Filling in the residuals, our table looks like:
[tex]\[ \begin{array}{|c|c|c|c|} \hline \text{Birth weight (pounds)} & \text{Adult weight (pounds)} & \text{Predicted adult weight} & \text{Residual} \\ \hline 1.5 & 10 & 9.18 & 0.82 \\ \hline 3 & 17 & 15.25 & 1.75 \\ \hline 1 & 8 & 7.15 & 0.85 \\ \hline 2.5 & 14 & 13.23 & 0.77 \\ \hline 0.75 & 5 & 6.14 & -1.14 \\ \hline \end{array} \][/tex]
This completes the solution to the problem.
### Part (a): Calculate the predicted adult weight for each birth weight.
To calculate the predicted adult weight, we need the linear regression equation obtained from Part C, which typically has the form:
[tex]\[ y = mx + b \][/tex]
where [tex]\( y \)[/tex] is the predicted adult weight, [tex]\( x \)[/tex] is the birth weight, [tex]\( m \)[/tex] is the slope, and [tex]\( b \)[/tex] is the y-intercept.
For the sake of solving this problem, let's assume we have determined the parameters [tex]\( m \)[/tex] and [tex]\( b \)[/tex]:
[tex]\[ m = 4.05 \][/tex]
[tex]\[ b = 3.1 \][/tex]
So our regression equation becomes:
[tex]\[ y = 4.05x + 3.1 \][/tex]
Now we can calculate the predicted adult weights:
1. For birth weight 1.5 pounds:
[tex]\[ y = 4.05(1.5) + 3.1 = 6.075 + 3.1 = 9.175 \approx 9.18 \][/tex]
2. For birth weight 3 pounds:
[tex]\[ y = 4.05(3) + 3.1 = 12.15 + 3.1 = 15.25 \approx 15.25 \][/tex]
3. For birth weight 1 pound:
[tex]\[ y = 4.05(1) + 3.1 = 4.05 + 3.1 = 7.15 \approx 7.15 \][/tex]
4. For birth weight 2.5 pounds:
[tex]\[ y = 4.05(2.5) + 3.1 = 10.125 + 3.1 = 13.225 \approx 13.23 \][/tex]
5. For birth weight 0.75 pounds:
[tex]\[ y = 4.05(0.75) + 3.1 = 3.0375 + 3.1 = 6.1375 \approx 6.14 \][/tex]
So the predicted adult weights are:
[tex]\[ \begin{array}{|c|c|c|c|} \hline \text{Birth weight (pounds)} & \text{Adult weight (pounds)} & \text{Predicted adult weight} & \text{Residual} \\ \hline 1.5 & 10 & 9.18 & \\ \hline 3 & 17 & 15.25 & \\ \hline 1 & 8 & 7.15 & \\ \hline 2.5 & 14 & 13.23 & \\ \hline 0.75 & 5 & 6.14 & \\ \hline \end{array} \][/tex]
### Part (b): Calculate the residuals
The residual for each observation is calculated as:
[tex]\[ \text{Residual} = \text{Actual weight} - \text{Predicted weight} \][/tex]
1. For birth weight 1.5 pounds:
[tex]\[ \text{Residual} = 10 - 9.18 = 0.82 \][/tex]
2. For birth weight 3 pounds:
[tex]\[ \text{Residual} = 17 - 15.25 = 1.75 \][/tex]
3. For birth weight 1 pound:
[tex]\[ \text{Residual} = 8 - 7.15 = 0.85 \][/tex]
4. For birth weight 2.5 pounds:
[tex]\[ \text{Residual} = 14 - 13.23 = 0.77 \][/tex]
5. For birth weight 0.75 pounds:
[tex]\[ \text{Residual} = 5 - 6.14 = -1.14 \][/tex]
Filling in the residuals, our table looks like:
[tex]\[ \begin{array}{|c|c|c|c|} \hline \text{Birth weight (pounds)} & \text{Adult weight (pounds)} & \text{Predicted adult weight} & \text{Residual} \\ \hline 1.5 & 10 & 9.18 & 0.82 \\ \hline 3 & 17 & 15.25 & 1.75 \\ \hline 1 & 8 & 7.15 & 0.85 \\ \hline 2.5 & 14 & 13.23 & 0.77 \\ \hline 0.75 & 5 & 6.14 & -1.14 \\ \hline \end{array} \][/tex]
This completes the solution to the problem.
We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Thank you for trusting Westonci.ca. Don't forget to revisit us for more accurate and insightful answers.