Westonci.ca makes finding answers easy, with a community of experts ready to provide you with the information you seek. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable professionals on our platform. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

He has hired you as their new production manager. Your job is to look at four different figures and determine which would best suit the needs of the company for packaging the candy. You will choose one of the four options shown below. The candy is animal gummies. The package must hold between 105 and 110 cubic inches. The cost of the plastic for the packaging is $0.008 per square inch. When finding cost you would multiply the Total Surface Area by $0.008.
For example:
Total Surface Area = 92 sq. in
Cost per sq in = $0.008
92 * .008 = .736 when rounded to nearest penny = $0.74




Figure 1:

Total Volume: ______ in3

Surface Area: ______ in2

Material Cost: ________

Be sure to show all formulas and substituted values for each calculation: