Discover the best answers at Westonci.ca, where experts share their insights and knowledge with you. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

Our total manufacturing costs are $20 million. With that we can make 39,379 units. What is our approximate cost per unit

Sagot :

Answer: [tex]\$507.88 \text{ per unit}[/tex]

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the number of units:

[tex]\frac{20,000,000}{39379} \approx \boxed{\$507.88 \text{ per unit}}[/tex]