Explore Westonci.ca, the leading Q&A site where experts provide accurate and helpful answers to all your questions. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

Cost, Revenue, Profit
You decide to begin selling glow sticks at the local carnival. Your cost for each glow stick is [tex]$2.22 plus
you have to pay a fixed weekly fee of $[/tex]150 for the booth. Your plan is to sell each glow stick for $3.40.
1. Write an expression to represent your total costs for the week if you sell n glow sticks.
Total Costs:
2. Write an expression to represent the revenue from the sale of n glow sticks during the week.
Revenue:
3. Write an expression that represents the profit for selling n glow sticks in a given week.
Profit:
How many glow sticks must you sell in order to make a positive profit?
In order to make a positive profit, you would have to sell Select an answer
glow sticks.
Question Help: Video
Message instructor