Discover a world of knowledge at Westonci.ca, where experts and enthusiasts come together to answer your questions. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
To compute the multifactor productivity (MFP) measure for each of the given weeks, we need to follow these steps for each week:
1. Calculate the weekly labor cost.
2. Calculate the overhead cost.
3. Calculate the material cost.
4. Add the labor cost, overhead cost, and material cost to get the total input cost.
5. Compute the multifactor productivity (MFP) by dividing the output by the total input cost.
Given data:
- Hourly wage = \[tex]$16 - Material cost per pound = \$[/tex]9
- Overhead is 1.5 times the weekly labor cost
For each week:
### Week 1
1. Weekly labor cost:
[tex]\[ \text{Labor Cost} = \text{Workers} \times \text{Hours per Week} \times \text{Hourly Wage} = 7 \times 40 \times 16 = 4480 \][/tex]
2. Overhead cost:
[tex]\[ \text{Overhead} = 1.5 \times \text{Labor Cost} = 1.5 \times 4480 = 6720 \][/tex]
3. Material cost:
[tex]\[ \text{Material Cost} = \text{Material (pounds)} \times \text{Cost per pound} = 410 \times 9 = 3690 \][/tex]
4. Total input cost:
[tex]\[ \text{Total Input Cost} = \text{Labor Cost} + \text{Overhead} + \text{Material Cost} = 4480 + 6720 + 3690 = 14890 \][/tex]
5. Multifactor productivity (MFP):
[tex]\[ \text{MFP} = \frac{\text{Output}}{\text{Total Input Cost}} = \frac{27000}{14890} \approx 1.81 \][/tex]
### Week 2
1. Weekly labor cost:
[tex]\[ \text{Labor Cost} = 8 \times 40 \times 16 = 5120 \][/tex]
2. Overhead cost:
[tex]\[ \text{Overhead} = 1.5 \times 5120 = 7680 \][/tex]
3. Material cost:
[tex]\[ \text{Material Cost} = 460 \times 9 = 4140 \][/tex]
4. Total input cost:
[tex]\[ \text{Total Input Cost} = 5120 + 7680 + 4140 = 16940 \][/tex]
5. Multifactor productivity (MFP):
[tex]\[ \text{MFP} = \frac{32000}{16940} \approx 1.89 \][/tex]
### Week 3
1. Weekly labor cost:
[tex]\[ \text{Labor Cost} = 8 \times 40 \times 16 = 5120 \][/tex]
2. Overhead cost:
[tex]\[ \text{Overhead} = 1.5 \times 5120 = 7680 \][/tex]
3. Material cost:
[tex]\[ \text{Material Cost} = 500 \times 9 = 4500 \][/tex]
4. Total input cost:
[tex]\[ \text{Total Input Cost} = 5120 + 7680 + 4500 = 17300 \][/tex]
5. Multifactor productivity (MFP):
[tex]\[ \text{MFP} = \frac{30000}{17300} \approx 1.73 \][/tex]
### Week 4
1. Weekly labor cost:
[tex]\[ \text{Labor Cost} = 7 \times 40 \times 16 = 4480 \][/tex]
2. Overhead cost:
[tex]\[ \text{Overhead} = 1.5 \times 4480 = 6720 \][/tex]
3. Material cost:
[tex]\[ \text{Material Cost} = 520 \times 9 = 4680 \][/tex]
4. Total input cost:
[tex]\[ \text{Total Input Cost} = 4480 + 6720 + 4680 = 15880 \][/tex]
5. Multifactor productivity (MFP):
[tex]\[ \text{MFP} = \frac{34000}{15880} \approx 2.14 \][/tex]
### Summary Table
\begin{tabular}{|c|c|}
\hline
Week & MFP \\
\hline
1 & 1.81 \\
2 & 1.89 \\
3 & 1.73 \\
4 & 2.14 \\
\hline
\end{tabular}
These calculations provide the multifactor productivity for each of the weeks.
1. Calculate the weekly labor cost.
2. Calculate the overhead cost.
3. Calculate the material cost.
4. Add the labor cost, overhead cost, and material cost to get the total input cost.
5. Compute the multifactor productivity (MFP) by dividing the output by the total input cost.
Given data:
- Hourly wage = \[tex]$16 - Material cost per pound = \$[/tex]9
- Overhead is 1.5 times the weekly labor cost
For each week:
### Week 1
1. Weekly labor cost:
[tex]\[ \text{Labor Cost} = \text{Workers} \times \text{Hours per Week} \times \text{Hourly Wage} = 7 \times 40 \times 16 = 4480 \][/tex]
2. Overhead cost:
[tex]\[ \text{Overhead} = 1.5 \times \text{Labor Cost} = 1.5 \times 4480 = 6720 \][/tex]
3. Material cost:
[tex]\[ \text{Material Cost} = \text{Material (pounds)} \times \text{Cost per pound} = 410 \times 9 = 3690 \][/tex]
4. Total input cost:
[tex]\[ \text{Total Input Cost} = \text{Labor Cost} + \text{Overhead} + \text{Material Cost} = 4480 + 6720 + 3690 = 14890 \][/tex]
5. Multifactor productivity (MFP):
[tex]\[ \text{MFP} = \frac{\text{Output}}{\text{Total Input Cost}} = \frac{27000}{14890} \approx 1.81 \][/tex]
### Week 2
1. Weekly labor cost:
[tex]\[ \text{Labor Cost} = 8 \times 40 \times 16 = 5120 \][/tex]
2. Overhead cost:
[tex]\[ \text{Overhead} = 1.5 \times 5120 = 7680 \][/tex]
3. Material cost:
[tex]\[ \text{Material Cost} = 460 \times 9 = 4140 \][/tex]
4. Total input cost:
[tex]\[ \text{Total Input Cost} = 5120 + 7680 + 4140 = 16940 \][/tex]
5. Multifactor productivity (MFP):
[tex]\[ \text{MFP} = \frac{32000}{16940} \approx 1.89 \][/tex]
### Week 3
1. Weekly labor cost:
[tex]\[ \text{Labor Cost} = 8 \times 40 \times 16 = 5120 \][/tex]
2. Overhead cost:
[tex]\[ \text{Overhead} = 1.5 \times 5120 = 7680 \][/tex]
3. Material cost:
[tex]\[ \text{Material Cost} = 500 \times 9 = 4500 \][/tex]
4. Total input cost:
[tex]\[ \text{Total Input Cost} = 5120 + 7680 + 4500 = 17300 \][/tex]
5. Multifactor productivity (MFP):
[tex]\[ \text{MFP} = \frac{30000}{17300} \approx 1.73 \][/tex]
### Week 4
1. Weekly labor cost:
[tex]\[ \text{Labor Cost} = 7 \times 40 \times 16 = 4480 \][/tex]
2. Overhead cost:
[tex]\[ \text{Overhead} = 1.5 \times 4480 = 6720 \][/tex]
3. Material cost:
[tex]\[ \text{Material Cost} = 520 \times 9 = 4680 \][/tex]
4. Total input cost:
[tex]\[ \text{Total Input Cost} = 4480 + 6720 + 4680 = 15880 \][/tex]
5. Multifactor productivity (MFP):
[tex]\[ \text{MFP} = \frac{34000}{15880} \approx 2.14 \][/tex]
### Summary Table
\begin{tabular}{|c|c|}
\hline
Week & MFP \\
\hline
1 & 1.81 \\
2 & 1.89 \\
3 & 1.73 \\
4 & 2.14 \\
\hline
\end{tabular}
These calculations provide the multifactor productivity for each of the weeks.
Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. Discover more at Westonci.ca. Return for the latest expert answers and updates on various topics.