Welcome to Westonci.ca, your one-stop destination for finding answers to all your questions. Join our expert community now! Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
Let's address each part of the question step by step.
### Part (a) Completing the Table
Let's complete the missing values in the table step-by-step:
#### Row 2: Glue sticks 1 kg
- [tex]\( \text{Number required} = 2 \)[/tex]
- [tex]\( \text{Price per item} = 160 \)[/tex]
- [tex]\( \text{Cost} = 2 \times 160 = 320 \)[/tex]
Therefore:
- Cost should be [tex]\( R 320 \)[/tex].
#### Row 3: Battery pack of 60 (Penonsing batteries)
- [tex]\( \text{Number required} = 2 \)[/tex]
- [tex]\( \text{Price per item} = 199 \)[/tex]
- [tex]\( \text{Cost} = 2 \times 199 = 398 \)[/tex]
Therefore:
- Cost should be [tex]\( R 398 \)[/tex].
#### Row 5: Unknown Item
- [tex]\( \text{Number required} = 1 \)[/tex]
- [tex]\( \text{Price per item} = 199 \)[/tex]
- [tex]\( \text{Cost} = 199 \)[/tex]
Therefore:
- Cost should be [tex]\( R 199 \)[/tex].
#### Row 6: Buzzer
- [tex]\( \text{Number required} = 20 \)[/tex]
- [tex]\( \text{Price per item} = 13.23 \)[/tex]
- [tex]\( \text{Cost} = 20 \times 13.23 = 264.6 \)[/tex]
Therefore:
- Cost should be [tex]\( R 264.60 \)[/tex].
#### Row 7: Connecting wire per m
- [tex]\( \text{Number required} = 20 \)[/tex]
- [tex]\( \text{Price per item} = 0 \)[/tex] (It's unusual, but given explicitly as zero)
- [tex]\( \text{Cost} = 20 \times 0 = 0 \)[/tex]
Therefore:
- Cost should be [tex]\( R 0 \)[/tex].
#### Row 8: Resistor (pack of 10)
- [tex]\( \text{Number required} = 10 \)[/tex]
- [tex]\( \text{Price per item} = 7.62 \)[/tex]
- [tex]\( \text{Cost} = 10 \times 7.62 = 76.2 \)[/tex]
Therefore:
- Cost should be [tex]\( R 76.20 \)[/tex].
Here's the completed table:
[tex]\[ \begin{array}{|c|c|c|c|c|} \hline \text{Item No.} & \text{Tool / Equipment} & \begin{array}{c} \text{Price per item} \\ \text{(Including 15\% VAT)} \end{array} & \begin{array}{c} \text{Number} \\ \text{required} \end{array} & \text{Cost} \\ \hline 1 & \text{Glue Gun} & R 160 & 5 & R 800 \\ \hline 2 & \text{Glue sticks 1 kg} & R 160 & 2 & R 320 \\ \hline 3 & \begin{array}{c} \text{Battery pack of 60} \\ \text{(Penonsing batteries)} \end{array} & R 199 & 2 & R 398 \\ \hline 4 & \text{Eeztery holder} & R 12.88 & 60 & R 772.80 \\ \hline 5 & \text{Unknown Item} & R 199 & 1 & R 199 \\ \hline 6 & \text{Buzzer} & R 13.23 & 20 & R 264.60 \\ \hline 7 & \text{Connecting wire per m} & R 0 & 20 & R 0 \\ \hline 8 & \text{Resistor (pack of 10)} & R 7.62 & 10 & R 76.20 \\ \hline 9 & \text{Paint per litre} & & & R 477 \\ \hline \end{array} \][/tex]
### Part (b) Total Cost of All the Items
Sum up the costs of all items:
[tex]\[ 800 + 320 + 398 + 772.80 + 199 + 264.60 + 0 + 76.20 + 477 = 3307.60 \][/tex]
Therefore,
- The total cost of all the items is [tex]\( R 3307.60 \)[/tex].
### Part (c) Total VAT Paid
Calculate the VAT for each item and sum them up. Note that VAT is already included in the prices:
[tex]\[ \begin{align*} \text{VAT for Glue Gun} &= 800 \times 0.15 = 120 \\ \text{VAT for Glue sticks 1 kg} &= 320 \times 0.15 = 48 \\ \text{VAT for Battery pack of 60} &= 398 \times 0.15 = 59.70 \\ \text{VAT for Eeztery holder} &= 772.80 \times 0.15 = 115.92 \\ \text{VAT for Unknown Item} &= 199 \times 0.15 = 29.85 \\ \text{VAT for Buzzer} &= 264.60 \times 0.15 = 39.69 \\ \text{VAT for Connecting wire per m} &= 0 \times 0.15 = 0 \\ \text{VAT for Resistor (pack of 10)} &= 76.20 \times 0.15 = 11.43 \\ \text{VAT for Paint per litre} &= 477 \times 0.15 = 71.55 \\ \end{align*} \][/tex]
Summing these values:
[tex]\[ 120 + 48 + 59.70 + 115.92 + 29.85 + 39.69 + 0 + 11.43 + 71.55 = 496.14 \][/tex]
Therefore,
- The total VAT paid is [tex]\( R 496.14 \)[/tex].
### Part (a) Completing the Table
Let's complete the missing values in the table step-by-step:
#### Row 2: Glue sticks 1 kg
- [tex]\( \text{Number required} = 2 \)[/tex]
- [tex]\( \text{Price per item} = 160 \)[/tex]
- [tex]\( \text{Cost} = 2 \times 160 = 320 \)[/tex]
Therefore:
- Cost should be [tex]\( R 320 \)[/tex].
#### Row 3: Battery pack of 60 (Penonsing batteries)
- [tex]\( \text{Number required} = 2 \)[/tex]
- [tex]\( \text{Price per item} = 199 \)[/tex]
- [tex]\( \text{Cost} = 2 \times 199 = 398 \)[/tex]
Therefore:
- Cost should be [tex]\( R 398 \)[/tex].
#### Row 5: Unknown Item
- [tex]\( \text{Number required} = 1 \)[/tex]
- [tex]\( \text{Price per item} = 199 \)[/tex]
- [tex]\( \text{Cost} = 199 \)[/tex]
Therefore:
- Cost should be [tex]\( R 199 \)[/tex].
#### Row 6: Buzzer
- [tex]\( \text{Number required} = 20 \)[/tex]
- [tex]\( \text{Price per item} = 13.23 \)[/tex]
- [tex]\( \text{Cost} = 20 \times 13.23 = 264.6 \)[/tex]
Therefore:
- Cost should be [tex]\( R 264.60 \)[/tex].
#### Row 7: Connecting wire per m
- [tex]\( \text{Number required} = 20 \)[/tex]
- [tex]\( \text{Price per item} = 0 \)[/tex] (It's unusual, but given explicitly as zero)
- [tex]\( \text{Cost} = 20 \times 0 = 0 \)[/tex]
Therefore:
- Cost should be [tex]\( R 0 \)[/tex].
#### Row 8: Resistor (pack of 10)
- [tex]\( \text{Number required} = 10 \)[/tex]
- [tex]\( \text{Price per item} = 7.62 \)[/tex]
- [tex]\( \text{Cost} = 10 \times 7.62 = 76.2 \)[/tex]
Therefore:
- Cost should be [tex]\( R 76.20 \)[/tex].
Here's the completed table:
[tex]\[ \begin{array}{|c|c|c|c|c|} \hline \text{Item No.} & \text{Tool / Equipment} & \begin{array}{c} \text{Price per item} \\ \text{(Including 15\% VAT)} \end{array} & \begin{array}{c} \text{Number} \\ \text{required} \end{array} & \text{Cost} \\ \hline 1 & \text{Glue Gun} & R 160 & 5 & R 800 \\ \hline 2 & \text{Glue sticks 1 kg} & R 160 & 2 & R 320 \\ \hline 3 & \begin{array}{c} \text{Battery pack of 60} \\ \text{(Penonsing batteries)} \end{array} & R 199 & 2 & R 398 \\ \hline 4 & \text{Eeztery holder} & R 12.88 & 60 & R 772.80 \\ \hline 5 & \text{Unknown Item} & R 199 & 1 & R 199 \\ \hline 6 & \text{Buzzer} & R 13.23 & 20 & R 264.60 \\ \hline 7 & \text{Connecting wire per m} & R 0 & 20 & R 0 \\ \hline 8 & \text{Resistor (pack of 10)} & R 7.62 & 10 & R 76.20 \\ \hline 9 & \text{Paint per litre} & & & R 477 \\ \hline \end{array} \][/tex]
### Part (b) Total Cost of All the Items
Sum up the costs of all items:
[tex]\[ 800 + 320 + 398 + 772.80 + 199 + 264.60 + 0 + 76.20 + 477 = 3307.60 \][/tex]
Therefore,
- The total cost of all the items is [tex]\( R 3307.60 \)[/tex].
### Part (c) Total VAT Paid
Calculate the VAT for each item and sum them up. Note that VAT is already included in the prices:
[tex]\[ \begin{align*} \text{VAT for Glue Gun} &= 800 \times 0.15 = 120 \\ \text{VAT for Glue sticks 1 kg} &= 320 \times 0.15 = 48 \\ \text{VAT for Battery pack of 60} &= 398 \times 0.15 = 59.70 \\ \text{VAT for Eeztery holder} &= 772.80 \times 0.15 = 115.92 \\ \text{VAT for Unknown Item} &= 199 \times 0.15 = 29.85 \\ \text{VAT for Buzzer} &= 264.60 \times 0.15 = 39.69 \\ \text{VAT for Connecting wire per m} &= 0 \times 0.15 = 0 \\ \text{VAT for Resistor (pack of 10)} &= 76.20 \times 0.15 = 11.43 \\ \text{VAT for Paint per litre} &= 477 \times 0.15 = 71.55 \\ \end{align*} \][/tex]
Summing these values:
[tex]\[ 120 + 48 + 59.70 + 115.92 + 29.85 + 39.69 + 0 + 11.43 + 71.55 = 496.14 \][/tex]
Therefore,
- The total VAT paid is [tex]\( R 496.14 \)[/tex].
Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Westonci.ca is here to provide the answers you seek. Return often for more expert solutions.