Welcome to Westonci.ca, where finding answers to your questions is made simple by our community of experts. Connect with professionals on our platform to receive accurate answers to your questions quickly and efficiently. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

A grocer wants to mix two kinds of candy. One kind sells for $1.40 per pound, and the other sells for $2.70 per pound. He wants to mix a total of 25 pounds and sell it for $2.15 per pound. How many pounds of each kind should he use in the new mix? (Round off the answers to the nearest hundredth.

Sagot :

Thank you for your visit. We are dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. We're glad you visited Westonci.ca. Return anytime for updated answers from our knowledgeable team.