Welcome to Westonci.ca, the ultimate question and answer platform. Get expert answers to your questions quickly and accurately. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.
Sagot :
To determine the next number in the sequence [tex]\(0, 14, 76, 246, 606, 1260, 2334\)[/tex] using the method of successive differences, we will follow these steps:
1. Calculate the first order differences (Δ1): Subtract each term from the next term.
[tex]\[ 14 - 0 = 14 \\ 76 - 14 = 62 \\ 246 - 76 = 170 \\ 606 - 246 = 360 \\ 1260 - 606 = 654 \\ 2334 - 1260 = 1074 \][/tex]
So, the first order differences are:
[tex]\[ [14, 62, 170, 360, 654, 1074] \][/tex]
2. Calculate the second order differences (Δ2): Subtract each term in the first order differences from the next term.
[tex]\[ 62 - 14 = 48 \\ 170 - 62 = 108 \\ 360 - 170 = 190 \\ 654 - 360 = 294 \\ 1074 - 654 = 420 \][/tex]
So, the second order differences are:
[tex]\[ [48, 108, 190, 294, 420] \][/tex]
3. Calculate the third order differences (Δ3): Subtract each term in the second order differences from the next term.
[tex]\[ 108 - 48 = 60 \\ 190 - 108 = 82 \\ 294 - 190 = 104 \\ 420 - 294 = 126 \][/tex]
So, the third order differences are:
[tex]\[ [60, 82, 104, 126] \][/tex]
4. Calculate the fourth order differences (Δ4): Subtract each term in the third order differences from the next term.
[tex]\[ 82 - 60 = 22 \\ 104 - 82 = 22 \\ 126 - 104 = 22 \][/tex]
So, the fourth order differences are:
[tex]\[ [22, 22, 22] \][/tex]
Since all the fourth order differences are constant (22), the differences appear to be consistent.
5. Determine the next fourth order difference: Given that the fourth order differences are constant, the next fourth order difference is also [tex]\(22\)[/tex].
6. Calculate the next third order difference: Add the next fourth order difference to the last third order difference.
[tex]\[ 126 + 22 = 148 \][/tex]
7. Calculate the next second order difference: Add the next third order difference to the last second order difference.
[tex]\[ 420 + 148 = 568 \][/tex]
8. Calculate the next first order difference: Add the next second order difference to the last first order difference.
[tex]\[ 1074 + 568 = 1642 \][/tex]
9. Calculate the next term in the sequence: Add the next first order difference to the last term in the original sequence.
[tex]\[ 2334 + 1642 = 3976 \][/tex]
So, the next number in the sequence is [tex]\(\boxed{3976}\)[/tex].
1. Calculate the first order differences (Δ1): Subtract each term from the next term.
[tex]\[ 14 - 0 = 14 \\ 76 - 14 = 62 \\ 246 - 76 = 170 \\ 606 - 246 = 360 \\ 1260 - 606 = 654 \\ 2334 - 1260 = 1074 \][/tex]
So, the first order differences are:
[tex]\[ [14, 62, 170, 360, 654, 1074] \][/tex]
2. Calculate the second order differences (Δ2): Subtract each term in the first order differences from the next term.
[tex]\[ 62 - 14 = 48 \\ 170 - 62 = 108 \\ 360 - 170 = 190 \\ 654 - 360 = 294 \\ 1074 - 654 = 420 \][/tex]
So, the second order differences are:
[tex]\[ [48, 108, 190, 294, 420] \][/tex]
3. Calculate the third order differences (Δ3): Subtract each term in the second order differences from the next term.
[tex]\[ 108 - 48 = 60 \\ 190 - 108 = 82 \\ 294 - 190 = 104 \\ 420 - 294 = 126 \][/tex]
So, the third order differences are:
[tex]\[ [60, 82, 104, 126] \][/tex]
4. Calculate the fourth order differences (Δ4): Subtract each term in the third order differences from the next term.
[tex]\[ 82 - 60 = 22 \\ 104 - 82 = 22 \\ 126 - 104 = 22 \][/tex]
So, the fourth order differences are:
[tex]\[ [22, 22, 22] \][/tex]
Since all the fourth order differences are constant (22), the differences appear to be consistent.
5. Determine the next fourth order difference: Given that the fourth order differences are constant, the next fourth order difference is also [tex]\(22\)[/tex].
6. Calculate the next third order difference: Add the next fourth order difference to the last third order difference.
[tex]\[ 126 + 22 = 148 \][/tex]
7. Calculate the next second order difference: Add the next third order difference to the last second order difference.
[tex]\[ 420 + 148 = 568 \][/tex]
8. Calculate the next first order difference: Add the next second order difference to the last first order difference.
[tex]\[ 1074 + 568 = 1642 \][/tex]
9. Calculate the next term in the sequence: Add the next first order difference to the last term in the original sequence.
[tex]\[ 2334 + 1642 = 3976 \][/tex]
So, the next number in the sequence is [tex]\(\boxed{3976}\)[/tex].
We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. Thank you for visiting Westonci.ca, your go-to source for reliable answers. Come back soon for more expert insights.