Looking for answers? Westonci.ca is your go-to Q&A platform, offering quick, trustworthy responses from a community of experts. Experience the convenience of getting accurate answers to your questions from a dedicated community of professionals. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
To determine which choice yields the largest profit, we need to calculate the total profit for each choice using the given profit per donut and per bagel.
1. Profit per Donut: [tex]\( \$0.30 \)[/tex]
2. Profit per Bagel: [tex]\( \$0.75 \)[/tex]
We'll use these profit values to compute the total profit for each choice (A, B, and C).
### Choice A:
- Quantity of Donuts: 600
- Quantity of Bagels: 70
Total Profit for Choice A:
[tex]\[ \text{Profit from Donuts} = 600 \times 0.30 = 180.00 \][/tex]
[tex]\[ \text{Profit from Bagels} = 70 \times 0.75 = 52.50 \][/tex]
[tex]\[ \text{Total Profit for Choice A} = 180.00 + 52.50 = 232.50 \][/tex]
### Choice B:
- Quantity of Donuts: 500
- Quantity of Bagels: 140
Total Profit for Choice B:
[tex]\[ \text{Profit from Donuts} = 500 \times 0.30 = 150.00 \][/tex]
[tex]\[ \text{Profit from Bagels} = 140 \times 0.75 = 105.00 \][/tex]
[tex]\[ \text{Total Profit for Choice B} = 150.00 + 105.00 = 255.00 \][/tex]
### Choice C:
- Quantity of Donuts: 500
- Quantity of Bagels: 40
Total Profit for Choice C:
[tex]\[ \text{Profit from Donuts} = 500 \times 0.30 = 150.00 \][/tex]
[tex]\[ \text{Profit from Bagels} = 40 \times 0.75 = 30.00 \][/tex]
[tex]\[ \text{Total Profit for Choice C} = 150.00 + 30.00 = 180.00 \][/tex]
### Comparison of the Total Profits:
- Total Profit for Choice A: [tex]$232.50 - Total Profit for Choice B: $[/tex]255.00
- Total Profit for Choice C: [tex]$180.00 Among these, the choice that yields the largest profit is Choice B with a total profit of $[/tex]255.00.
Thus, Choice [tex]$\boxed{B}$[/tex] yields the largest profit.
1. Profit per Donut: [tex]\( \$0.30 \)[/tex]
2. Profit per Bagel: [tex]\( \$0.75 \)[/tex]
We'll use these profit values to compute the total profit for each choice (A, B, and C).
### Choice A:
- Quantity of Donuts: 600
- Quantity of Bagels: 70
Total Profit for Choice A:
[tex]\[ \text{Profit from Donuts} = 600 \times 0.30 = 180.00 \][/tex]
[tex]\[ \text{Profit from Bagels} = 70 \times 0.75 = 52.50 \][/tex]
[tex]\[ \text{Total Profit for Choice A} = 180.00 + 52.50 = 232.50 \][/tex]
### Choice B:
- Quantity of Donuts: 500
- Quantity of Bagels: 140
Total Profit for Choice B:
[tex]\[ \text{Profit from Donuts} = 500 \times 0.30 = 150.00 \][/tex]
[tex]\[ \text{Profit from Bagels} = 140 \times 0.75 = 105.00 \][/tex]
[tex]\[ \text{Total Profit for Choice B} = 150.00 + 105.00 = 255.00 \][/tex]
### Choice C:
- Quantity of Donuts: 500
- Quantity of Bagels: 40
Total Profit for Choice C:
[tex]\[ \text{Profit from Donuts} = 500 \times 0.30 = 150.00 \][/tex]
[tex]\[ \text{Profit from Bagels} = 40 \times 0.75 = 30.00 \][/tex]
[tex]\[ \text{Total Profit for Choice C} = 150.00 + 30.00 = 180.00 \][/tex]
### Comparison of the Total Profits:
- Total Profit for Choice A: [tex]$232.50 - Total Profit for Choice B: $[/tex]255.00
- Total Profit for Choice C: [tex]$180.00 Among these, the choice that yields the largest profit is Choice B with a total profit of $[/tex]255.00.
Thus, Choice [tex]$\boxed{B}$[/tex] yields the largest profit.
We hope you found what you were looking for. Feel free to revisit us for more answers and updated information. We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. We're glad you visited Westonci.ca. Return anytime for updated answers from our knowledgeable team.