At Westonci.ca, we connect you with experts who provide detailed answers to your most pressing questions. Start exploring now! Get immediate answers to your questions from a wide network of experienced professionals on our Q&A platform. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
Let's break down the problem step-by-step to determine which equation best models the given data.
Given the data:
[tex]\[ \begin{array}{|c|c|c|c|c|c|c|c|c|c|c|} \hline x & 0 & 1 & 2 & 3 & 4 & 5 & 6 & 7 & 8 & 9 \\ \hline y & 32 & 67 & 79 & 91 & 98 & 106 & 114 & 120 & 126 & 132 \\ \hline \end{array} \][/tex]
### Step 1: Calculate the differences between consecutive [tex]\( y \)[/tex] values.
Let's look at the differences [tex]\(\Delta y\)[/tex] between consecutive [tex]\( y \)[/tex] values:
[tex]\[ \begin{array}{|c|c|} \hline \Delta y & \\ \hline 67 - 32 & = 35 \\ \hline 79 - 67 & = 12 \\ \hline 91 - 79 & = 12 \\ \hline 98 - 91 & = 7 \\ \hline 106 - 98 & = 8 \\ \hline 114 - 106 & = 8 \\ \hline 120 - 114 & = 6 \\ \hline 126 - 120 & = 6 \\ \hline 132 - 126 & = 6 \\ \hline \end{array} \][/tex]
These differences are [tex]\([35, 12, 12, 7, 8, 8, 6, 6, 6]\)[/tex].
### Step 2: Calculate the mean difference.
To find the mean difference, sum the differences and divide by the number of differences.
[tex]\[ \text{Mean difference} = \frac{35 + 12 + 12 + 7 + 8 + 8 + 6 + 6 + 6}{9} = \approx 11.11 \][/tex]
### Step 3: Check the potential model [tex]\( y = 33x + 32.7 \)[/tex].
Calculate [tex]\( y \)[/tex] values using [tex]\( y = 33x + 32.7 \)[/tex] for each given [tex]\( x \)[/tex]:
[tex]\[ \begin{array}{|c|c|} \hline x & y \\ \hline 0 & 33 \cdot 0 + 32.7 = 32.7 \\ \hline 1 & 33 \cdot 1 + 32.7 = 65.7 \\ \hline 2 & 33 \cdot 2 + 32.7 = 98.7 \\ \hline 3 & 33 \cdot 3 + 32.7 = 131.7 \\ \hline 4 & 33 \cdot 4 + 32.7 = 164.7 \\ \hline 5 & 33 \cdot 5 + 32.7 = 197.7 \\ \hline 6 & 33 \cdot 6 + 32.7 = 230.7 \\ \hline 7 & 33 \cdot 7 + 32.7 = 263.7 \\ \hline 8 & 33 \cdot 8 + 32.7 = 296.7 \\ \hline 9 & 33 \cdot 9 + 32.7 = 329.7 \\ \hline \end{array} \][/tex]
The calculated values are [tex]\([32.7, 65.7, 98.7, 131.7, 164.7, 197.7, 230.7, 263.7, 296.7, 329.7]\)[/tex].
### Conclusion
The equation that best models the given data points appears to be:
[tex]\[ y = 33x + 32.7 \][/tex]
Thus, the correct answer is:
[tex]\[ \boxed{B. \, y = 33x + 32.7} \][/tex]
Given the data:
[tex]\[ \begin{array}{|c|c|c|c|c|c|c|c|c|c|c|} \hline x & 0 & 1 & 2 & 3 & 4 & 5 & 6 & 7 & 8 & 9 \\ \hline y & 32 & 67 & 79 & 91 & 98 & 106 & 114 & 120 & 126 & 132 \\ \hline \end{array} \][/tex]
### Step 1: Calculate the differences between consecutive [tex]\( y \)[/tex] values.
Let's look at the differences [tex]\(\Delta y\)[/tex] between consecutive [tex]\( y \)[/tex] values:
[tex]\[ \begin{array}{|c|c|} \hline \Delta y & \\ \hline 67 - 32 & = 35 \\ \hline 79 - 67 & = 12 \\ \hline 91 - 79 & = 12 \\ \hline 98 - 91 & = 7 \\ \hline 106 - 98 & = 8 \\ \hline 114 - 106 & = 8 \\ \hline 120 - 114 & = 6 \\ \hline 126 - 120 & = 6 \\ \hline 132 - 126 & = 6 \\ \hline \end{array} \][/tex]
These differences are [tex]\([35, 12, 12, 7, 8, 8, 6, 6, 6]\)[/tex].
### Step 2: Calculate the mean difference.
To find the mean difference, sum the differences and divide by the number of differences.
[tex]\[ \text{Mean difference} = \frac{35 + 12 + 12 + 7 + 8 + 8 + 6 + 6 + 6}{9} = \approx 11.11 \][/tex]
### Step 3: Check the potential model [tex]\( y = 33x + 32.7 \)[/tex].
Calculate [tex]\( y \)[/tex] values using [tex]\( y = 33x + 32.7 \)[/tex] for each given [tex]\( x \)[/tex]:
[tex]\[ \begin{array}{|c|c|} \hline x & y \\ \hline 0 & 33 \cdot 0 + 32.7 = 32.7 \\ \hline 1 & 33 \cdot 1 + 32.7 = 65.7 \\ \hline 2 & 33 \cdot 2 + 32.7 = 98.7 \\ \hline 3 & 33 \cdot 3 + 32.7 = 131.7 \\ \hline 4 & 33 \cdot 4 + 32.7 = 164.7 \\ \hline 5 & 33 \cdot 5 + 32.7 = 197.7 \\ \hline 6 & 33 \cdot 6 + 32.7 = 230.7 \\ \hline 7 & 33 \cdot 7 + 32.7 = 263.7 \\ \hline 8 & 33 \cdot 8 + 32.7 = 296.7 \\ \hline 9 & 33 \cdot 9 + 32.7 = 329.7 \\ \hline \end{array} \][/tex]
The calculated values are [tex]\([32.7, 65.7, 98.7, 131.7, 164.7, 197.7, 230.7, 263.7, 296.7, 329.7]\)[/tex].
### Conclusion
The equation that best models the given data points appears to be:
[tex]\[ y = 33x + 32.7 \][/tex]
Thus, the correct answer is:
[tex]\[ \boxed{B. \, y = 33x + 32.7} \][/tex]
We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Westonci.ca is your go-to source for reliable answers. Return soon for more expert insights.