At Westonci.ca, we make it easy for you to get the answers you need from a community of knowledgeable individuals. Our Q&A platform provides quick and trustworthy answers to your questions from experienced professionals in different areas of expertise. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.
Sagot :
To calculate the federal income tax owed on a [tex]$74,300 salary, we'll follow the progressive tax rate schedule provided, applying each tax rate to the appropriate portion of the taxable income. Here’s the step-by-step breakdown:
1. Calculate the Taxable Income:
Income: $[/tex]74,300
Standard Deduction: [tex]$12,200 \[ \text{Taxable Income} = 74,300 - 12,200 = 62,100 \] 2. Apply the Tax Rates in the Progressive Tax Brackets: First Bracket (0 - $[/tex]9,700):
[tex]\[ \text{Income in this bracket} = 9,700 \][/tex]
[tex]\[ \text{Tax in this bracket} = 9,700 \times 0.10 = 970 \][/tex]
Remaining Taxable Income:
[tex]\[ 62,100 - 9,700 = 52,400 \][/tex]
Second Bracket ([tex]$9,701 - $[/tex]39,475):
[tex]\[ \text{Income in this bracket} = 39,475 - 9,700 = 29,775 \][/tex]
[tex]\[ \text{Tax in this bracket} = 29,775 \times 0.12 = 3,573 \][/tex]
Remaining Taxable Income:
[tex]\[ 52,400 - 29,775 = 22,625 \][/tex]
Third Bracket ([tex]$39,476 - $[/tex]84,200):
Remaining taxable income falls into this bracket entirely:
[tex]\[ \text{Income in this bracket} = 22,625 \][/tex]
[tex]\[ \text{Tax in this bracket} = 22,625 \times 0.22 = 4,977.5 \][/tex]
Summing Up the Taxes:
[tex]\[ \text{Total Tax} = 970 + 3,573 + 4,977.5 = 9,520.5 \][/tex]
Therefore, the federal income tax owed on a [tex]$74,300 salary is \(\$[/tex] 9,520.5\).
Standard Deduction: [tex]$12,200 \[ \text{Taxable Income} = 74,300 - 12,200 = 62,100 \] 2. Apply the Tax Rates in the Progressive Tax Brackets: First Bracket (0 - $[/tex]9,700):
[tex]\[ \text{Income in this bracket} = 9,700 \][/tex]
[tex]\[ \text{Tax in this bracket} = 9,700 \times 0.10 = 970 \][/tex]
Remaining Taxable Income:
[tex]\[ 62,100 - 9,700 = 52,400 \][/tex]
Second Bracket ([tex]$9,701 - $[/tex]39,475):
[tex]\[ \text{Income in this bracket} = 39,475 - 9,700 = 29,775 \][/tex]
[tex]\[ \text{Tax in this bracket} = 29,775 \times 0.12 = 3,573 \][/tex]
Remaining Taxable Income:
[tex]\[ 52,400 - 29,775 = 22,625 \][/tex]
Third Bracket ([tex]$39,476 - $[/tex]84,200):
Remaining taxable income falls into this bracket entirely:
[tex]\[ \text{Income in this bracket} = 22,625 \][/tex]
[tex]\[ \text{Tax in this bracket} = 22,625 \times 0.22 = 4,977.5 \][/tex]
Summing Up the Taxes:
[tex]\[ \text{Total Tax} = 970 + 3,573 + 4,977.5 = 9,520.5 \][/tex]
Therefore, the federal income tax owed on a [tex]$74,300 salary is \(\$[/tex] 9,520.5\).
We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. Discover more at Westonci.ca. Return for the latest expert answers and updates on various topics.