Discover the best answers at Westonci.ca, where experts share their insights and knowledge with you. Discover solutions to your questions from experienced professionals across multiple fields on our comprehensive Q&A platform. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.
Sagot :
To find out the patient's out-of-pocket expense for the 22 electrocardiogram tests, let's follow a step-by-step approach:
1. Calculate the Total Cost:
Each test costs $125, so for 22 tests, the total cost is:
[tex]\[ \text{Total Cost} = 22 \times 125 = 2750 \text{ dollars} \][/tex]
2. Determine the Insurance Coverage:
- For the first 4 tests:
The insurance covers 65% of the cost of these tests.
[tex]\[ \text{Cost per test} = 125 \text{ dollars} \][/tex]
[tex]\[ \text{Total cost for 4 tests} = 4 \times 125 = 500 \text{ dollars} \][/tex]
[tex]\[ \text{Insurance coverage} = 0.65 \times 500 = 325 \text{ dollars} \][/tex]
Hence, the out-of-pocket expense for the first 4 tests is:
[tex]\[ 500 - 325 = 175 \text{ dollars} \][/tex]
- For the next 4 tests (5-8):
The insurance covers 70% of the cost.
[tex]\[ \text{Total cost for 4 tests} = 4 \times 125 = 500 \text{ dollars} \][/tex]
[tex]\[ \text{Insurance coverage} = 0.70 \times 500 = 350 \text{ dollars} \][/tex]
Hence, the out-of-pocket expense for the next 4 tests is:
[tex]\[ 500 - 350 = 150 \text{ dollars} \][/tex]
- For the next 4 tests (9-12):
The insurance covers 75% of the cost.
[tex]\[ \text{Total cost for 4 tests} = 4 \times 125 = 500 \text{ dollars} \][/tex]
[tex]\[ \text{Insurance coverage} = 0.75 \times 500 = 375 \text{ dollars} \][/tex]
Hence, the out-of-pocket expense for these 4 tests is:
[tex]\[ 500 - 375 = 125 \text{ dollars} \][/tex]
- For the next 4 tests (13-16):
The insurance covers 80% of the cost.
[tex]\[ \text{Total cost for 4 tests} = 4 \times 125 = 500 \text{ dollars} \][/tex]
[tex]\[ \text{Insurance coverage} = 0.80 \times 500 = 400 \text{ dollars} \][/tex]
Hence, the out-of-pocket expense for these 4 tests is:
[tex]\[ 500 - 400 = 100 \text{ dollars} \][/tex]
- For the remaining 6 tests (over 16):
These are not covered by insurance.
[tex]\[ \text{Total cost for 6 tests} = 6 \times 125 = 750 \text{ dollars} \][/tex]
Hence, the out-of-pocket expense for these 6 tests is:
[tex]\[ 750 \text{ dollars} \][/tex]
3. Sum the Out-of-Pocket Expenses:
[tex]\[ 175 + 150 + 125 + 100 + 750 = 1300 \text{ dollars} \][/tex]
Thus, the patient's out-of-pocket expense for the 22 tests is:
[tex]\[ \boxed{1300} \][/tex]
1. Calculate the Total Cost:
Each test costs $125, so for 22 tests, the total cost is:
[tex]\[ \text{Total Cost} = 22 \times 125 = 2750 \text{ dollars} \][/tex]
2. Determine the Insurance Coverage:
- For the first 4 tests:
The insurance covers 65% of the cost of these tests.
[tex]\[ \text{Cost per test} = 125 \text{ dollars} \][/tex]
[tex]\[ \text{Total cost for 4 tests} = 4 \times 125 = 500 \text{ dollars} \][/tex]
[tex]\[ \text{Insurance coverage} = 0.65 \times 500 = 325 \text{ dollars} \][/tex]
Hence, the out-of-pocket expense for the first 4 tests is:
[tex]\[ 500 - 325 = 175 \text{ dollars} \][/tex]
- For the next 4 tests (5-8):
The insurance covers 70% of the cost.
[tex]\[ \text{Total cost for 4 tests} = 4 \times 125 = 500 \text{ dollars} \][/tex]
[tex]\[ \text{Insurance coverage} = 0.70 \times 500 = 350 \text{ dollars} \][/tex]
Hence, the out-of-pocket expense for the next 4 tests is:
[tex]\[ 500 - 350 = 150 \text{ dollars} \][/tex]
- For the next 4 tests (9-12):
The insurance covers 75% of the cost.
[tex]\[ \text{Total cost for 4 tests} = 4 \times 125 = 500 \text{ dollars} \][/tex]
[tex]\[ \text{Insurance coverage} = 0.75 \times 500 = 375 \text{ dollars} \][/tex]
Hence, the out-of-pocket expense for these 4 tests is:
[tex]\[ 500 - 375 = 125 \text{ dollars} \][/tex]
- For the next 4 tests (13-16):
The insurance covers 80% of the cost.
[tex]\[ \text{Total cost for 4 tests} = 4 \times 125 = 500 \text{ dollars} \][/tex]
[tex]\[ \text{Insurance coverage} = 0.80 \times 500 = 400 \text{ dollars} \][/tex]
Hence, the out-of-pocket expense for these 4 tests is:
[tex]\[ 500 - 400 = 100 \text{ dollars} \][/tex]
- For the remaining 6 tests (over 16):
These are not covered by insurance.
[tex]\[ \text{Total cost for 6 tests} = 6 \times 125 = 750 \text{ dollars} \][/tex]
Hence, the out-of-pocket expense for these 6 tests is:
[tex]\[ 750 \text{ dollars} \][/tex]
3. Sum the Out-of-Pocket Expenses:
[tex]\[ 175 + 150 + 125 + 100 + 750 = 1300 \text{ dollars} \][/tex]
Thus, the patient's out-of-pocket expense for the 22 tests is:
[tex]\[ \boxed{1300} \][/tex]
Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. Keep exploring Westonci.ca for more insightful answers to your questions. We're here to help.