Discover the best answers at Westonci.ca, where experts share their insights and knowledge with you. Our Q&A platform provides quick and trustworthy answers to your questions from experienced professionals in different areas of expertise. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.
Sagot :
Certainly! Let's address the problem step-by-step.
Given:
- Degree of Operating Leverage (DOL) = 4
- Degree of Financial Leverage (DFL) = 2
- Interest expenses = Rs. 200
- Variable Cost Percentage = 75% = 0.75
- Tax rate = 50% = 0.50
To find:
- Total Sales
- Total Variable Cost
- Total Contribution
- Total Fixed Cost
- EBIT (Earnings Before Interest and Taxes)
- EBT (Earnings Before Taxes)
- Profit after tax
## Step-by-Step Solution
1. Finding Total Contribution and EBIT:
We know:
[tex]\[ \text{DOL} = \frac{\text{Total Contribution}}{\text{EBIT}} \][/tex]
[tex]\[ \text{DFL} = \frac{\text{EBIT}}{\text{EBT}} \][/tex]
Also:
[tex]\[ \text{Interest expenses} = 200 \][/tex]
We can define EBIT as some variable [tex]\( \text{EBIT} \)[/tex].
From the degree of financial leverage:
[tex]\[ \text{DFL} = 2 = \frac{\text{EBIT}}{\text{EBT}} \][/tex]
Which gives:
[tex]\[ \text{EBT} = \frac{\text{EBIT}}{2} \][/tex]
Now, considering interest expenses:
[tex]\[ \text{EBT} = EBIT - \text{Interest expenses} \][/tex]
[tex]\[ \frac{\text{EBIT}}{2} = \text{EBIT} - 200 \][/tex]
Solving for EBIT:
[tex]\[ \text{EBIT} - \frac{\text{EBIT}}{2} = 200 \][/tex]
[tex]\[ \frac{\text{EBIT}}{2} = 200 \][/tex]
[tex]\[ \text{EBIT} = 400 \][/tex]
Using DOL:
[tex]\[ \text{DOL} = 4 = \frac{\text{Total Contribution}}{\text{EBIT}} \][/tex]
[tex]\[ \text{Total Contribution} = 4 \times \text{EBIT} = 4 \times 400 = 1600 \][/tex]
2. Calculating Total Sales:
[tex]\[ \text{Total Contribution} = \text{Total Sales} - \text{Total Variable Cost} \][/tex]
Given that:
[tex]\[ \text{Total Variable Cost} = 75\% \text{ of Total Sales} \][/tex]
[tex]\[ \text{Total Contribution} = \text{Total Sales} - 0.75 \times \text{Total Sales} \][/tex]
[tex]\[ \text{Total Contribution} = \text{Total Sales} \times (1 - 0.75) \][/tex]
[tex]\[ \text{Total Contribution} = 0.25 \times \text{Total Sales} \][/tex]
Solving for Total Sales:
[tex]\[ 1600 = 0.25 \times \text{Total Sales} \][/tex]
[tex]\[ \text{Total Sales} = \frac{1600}{0.25} = 6400 \][/tex]
3. Calculating Total Variable Cost:
[tex]\[ \text{Total Variable Cost} = 0.75 \times \text{Total Sales} \][/tex]
[tex]\[ \text{Total Variable Cost} = 0.75 \times 6400 = 4800 \][/tex]
4. Calculating Total Fixed Costs:
[tex]\[ \text{Total Contribution} = \text{Total Fixed Costs} + \text{EBIT} \][/tex]
[tex]\[ 1600 = \text{Total Fixed Costs} + 400 \][/tex]
[tex]\[ \text{Total Fixed Costs} = 1600 - 400 = 1200 \][/tex]
5. Calculating EBT:
[tex]\[ \text{EBT} = \text{EBIT} - \text{Interest expenses} \][/tex]
[tex]\[ \text{EBT} = 400 - 200 = 200 \][/tex]
6. Calculating Profit after tax:
[tex]\[ \text{Profit after tax} = \text{EBT} \times (1 - \text{tax rate}) \][/tex]
[tex]\[ \text{Profit after tax} = 200 \times (1 - 0.50) = 200 \times 0.50 = 100 \][/tex]
## Summary of Results:
1. Total Sales = Rs. 6400
2. Total Variable Cost = Rs. 4800
3. Total Contribution = Rs. 1600
4. Total Fixed Cost = Rs. 1200
5. EBIT = Rs. 400
6. EBT = Rs. 200
7. Profit after tax = Rs. 100
These are the required calculations based on the given data and the given financial leverage and operating leverage values.
Given:
- Degree of Operating Leverage (DOL) = 4
- Degree of Financial Leverage (DFL) = 2
- Interest expenses = Rs. 200
- Variable Cost Percentage = 75% = 0.75
- Tax rate = 50% = 0.50
To find:
- Total Sales
- Total Variable Cost
- Total Contribution
- Total Fixed Cost
- EBIT (Earnings Before Interest and Taxes)
- EBT (Earnings Before Taxes)
- Profit after tax
## Step-by-Step Solution
1. Finding Total Contribution and EBIT:
We know:
[tex]\[ \text{DOL} = \frac{\text{Total Contribution}}{\text{EBIT}} \][/tex]
[tex]\[ \text{DFL} = \frac{\text{EBIT}}{\text{EBT}} \][/tex]
Also:
[tex]\[ \text{Interest expenses} = 200 \][/tex]
We can define EBIT as some variable [tex]\( \text{EBIT} \)[/tex].
From the degree of financial leverage:
[tex]\[ \text{DFL} = 2 = \frac{\text{EBIT}}{\text{EBT}} \][/tex]
Which gives:
[tex]\[ \text{EBT} = \frac{\text{EBIT}}{2} \][/tex]
Now, considering interest expenses:
[tex]\[ \text{EBT} = EBIT - \text{Interest expenses} \][/tex]
[tex]\[ \frac{\text{EBIT}}{2} = \text{EBIT} - 200 \][/tex]
Solving for EBIT:
[tex]\[ \text{EBIT} - \frac{\text{EBIT}}{2} = 200 \][/tex]
[tex]\[ \frac{\text{EBIT}}{2} = 200 \][/tex]
[tex]\[ \text{EBIT} = 400 \][/tex]
Using DOL:
[tex]\[ \text{DOL} = 4 = \frac{\text{Total Contribution}}{\text{EBIT}} \][/tex]
[tex]\[ \text{Total Contribution} = 4 \times \text{EBIT} = 4 \times 400 = 1600 \][/tex]
2. Calculating Total Sales:
[tex]\[ \text{Total Contribution} = \text{Total Sales} - \text{Total Variable Cost} \][/tex]
Given that:
[tex]\[ \text{Total Variable Cost} = 75\% \text{ of Total Sales} \][/tex]
[tex]\[ \text{Total Contribution} = \text{Total Sales} - 0.75 \times \text{Total Sales} \][/tex]
[tex]\[ \text{Total Contribution} = \text{Total Sales} \times (1 - 0.75) \][/tex]
[tex]\[ \text{Total Contribution} = 0.25 \times \text{Total Sales} \][/tex]
Solving for Total Sales:
[tex]\[ 1600 = 0.25 \times \text{Total Sales} \][/tex]
[tex]\[ \text{Total Sales} = \frac{1600}{0.25} = 6400 \][/tex]
3. Calculating Total Variable Cost:
[tex]\[ \text{Total Variable Cost} = 0.75 \times \text{Total Sales} \][/tex]
[tex]\[ \text{Total Variable Cost} = 0.75 \times 6400 = 4800 \][/tex]
4. Calculating Total Fixed Costs:
[tex]\[ \text{Total Contribution} = \text{Total Fixed Costs} + \text{EBIT} \][/tex]
[tex]\[ 1600 = \text{Total Fixed Costs} + 400 \][/tex]
[tex]\[ \text{Total Fixed Costs} = 1600 - 400 = 1200 \][/tex]
5. Calculating EBT:
[tex]\[ \text{EBT} = \text{EBIT} - \text{Interest expenses} \][/tex]
[tex]\[ \text{EBT} = 400 - 200 = 200 \][/tex]
6. Calculating Profit after tax:
[tex]\[ \text{Profit after tax} = \text{EBT} \times (1 - \text{tax rate}) \][/tex]
[tex]\[ \text{Profit after tax} = 200 \times (1 - 0.50) = 200 \times 0.50 = 100 \][/tex]
## Summary of Results:
1. Total Sales = Rs. 6400
2. Total Variable Cost = Rs. 4800
3. Total Contribution = Rs. 1600
4. Total Fixed Cost = Rs. 1200
5. EBIT = Rs. 400
6. EBT = Rs. 200
7. Profit after tax = Rs. 100
These are the required calculations based on the given data and the given financial leverage and operating leverage values.
Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Thank you for choosing Westonci.ca as your information source. We look forward to your next visit.