At Westonci.ca, we connect you with experts who provide detailed answers to your most pressing questions. Start exploring now! Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a knowledgeable network of professionals. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
Sure, let's solve each of these step-by-step!
The formula to calculate simple interest is:
[tex]\[ \text{Interest} = \frac{\text{Principal} \times \text{Rate} \times \text{Time}}{100} \][/tex]
And the amount after interest is added is:
[tex]\[ \text{Amount} = \text{Principal} + \text{Interest} \][/tex]
Let's break it down for each given principal amount, rate, and time:
### i. Rs. 900 for 3 years at 6%
1. Principal (P) = Rs. 900
2. Rate (R) = 6%
3. Time (T) = 3 years
Calculate the interest:
[tex]\[ \text{Interest} = \frac{900 \times 6 \times 3}{100} = 162 \][/tex]
Calculate the amount:
[tex]\[ \text{Amount} = 900 + 162 = 1062 \][/tex]
So, the interest is Rs. 162 and the amount is Rs. 1062.
### ii. Rs. 16000 for 3 years at 5%
1. Principal (P) = Rs. 16000
2. Rate (R) = 5%
3. Time (T) = 3 years
Calculate the interest:
[tex]\[ \text{Interest} = \frac{16000 \times 5 \times 3}{100} = 2400 \][/tex]
Calculate the amount:
[tex]\[ \text{Amount} = 16000 + 2400 = 18400 \][/tex]
So, the interest is Rs. 2400 and the amount is Rs. 18400.
### iii. Rs. 27000 for 4 years at 3%
1. Principal (P) = Rs. 27000
2. Rate (R) = 3%
3. Time (T) = 4 years
Calculate the interest:
[tex]\[ \text{Interest} = \frac{27000 \times 3 \times 4}{100} = 3240 \][/tex]
Calculate the amount:
[tex]\[ \text{Amount} = 27000 + 3240 = 30240 \][/tex]
So, the interest is Rs. 3240 and the amount is Rs. 30240.
### iv. Rs. 45000 for 2 years at 4%
1. Principal (P) = Rs. 45000
2. Rate (R) = 4%
3. Time (T) = 2 years
Calculate the interest:
[tex]\[ \text{Interest} = \frac{45000 \times 4 \times 2}{100} = 3600 \][/tex]
Calculate the amount:
[tex]\[ \text{Amount} = 45000 + 3600 = 48600 \][/tex]
So, the interest is Rs. 3600 and the amount is Rs. 48600.
### v. Rs. 35000 for 2 years at 7%
1. Principal (P) = Rs. 35000
2. Rate (R) = 7%
3. Time (T) = 2 years
Calculate the interest:
[tex]\[ \text{Interest} = \frac{35000 \times 7 \times 2}{100} = 4900 \][/tex]
Calculate the amount:
[tex]\[ \text{Amount} = 35000 + 4900 = 39900 \][/tex]
So, the interest is Rs. 4900 and the amount is Rs. 39900.
In summary:
1. Rs. 900 for 3 years at 6% results in an interest of Rs. 162 and an amount of Rs. 1062.
2. Rs. 16000 for 3 years at 5% results in an interest of Rs. 2400 and an amount of Rs. 18400.
3. Rs. 27000 for 4 years at 3% results in an interest of Rs. 3240 and an amount of Rs. 30240.
4. Rs. 45000 for 2 years at 4% results in an interest of Rs. 3600 and an amount of Rs. 48600.
5. Rs. 35000 for 2 years at 7% results in an interest of Rs. 4900 and an amount of Rs. 39900.
The formula to calculate simple interest is:
[tex]\[ \text{Interest} = \frac{\text{Principal} \times \text{Rate} \times \text{Time}}{100} \][/tex]
And the amount after interest is added is:
[tex]\[ \text{Amount} = \text{Principal} + \text{Interest} \][/tex]
Let's break it down for each given principal amount, rate, and time:
### i. Rs. 900 for 3 years at 6%
1. Principal (P) = Rs. 900
2. Rate (R) = 6%
3. Time (T) = 3 years
Calculate the interest:
[tex]\[ \text{Interest} = \frac{900 \times 6 \times 3}{100} = 162 \][/tex]
Calculate the amount:
[tex]\[ \text{Amount} = 900 + 162 = 1062 \][/tex]
So, the interest is Rs. 162 and the amount is Rs. 1062.
### ii. Rs. 16000 for 3 years at 5%
1. Principal (P) = Rs. 16000
2. Rate (R) = 5%
3. Time (T) = 3 years
Calculate the interest:
[tex]\[ \text{Interest} = \frac{16000 \times 5 \times 3}{100} = 2400 \][/tex]
Calculate the amount:
[tex]\[ \text{Amount} = 16000 + 2400 = 18400 \][/tex]
So, the interest is Rs. 2400 and the amount is Rs. 18400.
### iii. Rs. 27000 for 4 years at 3%
1. Principal (P) = Rs. 27000
2. Rate (R) = 3%
3. Time (T) = 4 years
Calculate the interest:
[tex]\[ \text{Interest} = \frac{27000 \times 3 \times 4}{100} = 3240 \][/tex]
Calculate the amount:
[tex]\[ \text{Amount} = 27000 + 3240 = 30240 \][/tex]
So, the interest is Rs. 3240 and the amount is Rs. 30240.
### iv. Rs. 45000 for 2 years at 4%
1. Principal (P) = Rs. 45000
2. Rate (R) = 4%
3. Time (T) = 2 years
Calculate the interest:
[tex]\[ \text{Interest} = \frac{45000 \times 4 \times 2}{100} = 3600 \][/tex]
Calculate the amount:
[tex]\[ \text{Amount} = 45000 + 3600 = 48600 \][/tex]
So, the interest is Rs. 3600 and the amount is Rs. 48600.
### v. Rs. 35000 for 2 years at 7%
1. Principal (P) = Rs. 35000
2. Rate (R) = 7%
3. Time (T) = 2 years
Calculate the interest:
[tex]\[ \text{Interest} = \frac{35000 \times 7 \times 2}{100} = 4900 \][/tex]
Calculate the amount:
[tex]\[ \text{Amount} = 35000 + 4900 = 39900 \][/tex]
So, the interest is Rs. 4900 and the amount is Rs. 39900.
In summary:
1. Rs. 900 for 3 years at 6% results in an interest of Rs. 162 and an amount of Rs. 1062.
2. Rs. 16000 for 3 years at 5% results in an interest of Rs. 2400 and an amount of Rs. 18400.
3. Rs. 27000 for 4 years at 3% results in an interest of Rs. 3240 and an amount of Rs. 30240.
4. Rs. 45000 for 2 years at 4% results in an interest of Rs. 3600 and an amount of Rs. 48600.
5. Rs. 35000 for 2 years at 7% results in an interest of Rs. 4900 and an amount of Rs. 39900.
Thank you for visiting our platform. We hope you found the answers you were looking for. Come back anytime you need more information. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Thank you for visiting Westonci.ca, your go-to source for reliable answers. Come back soon for more expert insights.