Welcome to Westonci.ca, your go-to destination for finding answers to all your questions. Join our expert community today! Join our Q&A platform and get accurate answers to all your questions from professionals across multiple disciplines. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.
Sagot :
To find the variance of the given salaries, we will follow a detailed, step-by-step approach:
### Step 1: List the Salaries
We have the following salaries:
- Employee: [tex]$245 - Anja: $[/tex]300
- Raz: [tex]$325 - Natalie: $[/tex]465
- Mic: $100
### Step 2: Calculate the Mean
First, we calculate the mean (average) of the salaries.
[tex]\[ \bar{x} = \frac{245 + 300 + 325 + 465 + 100}{5} \][/tex]
Summing these salaries:
[tex]\[ 245 + 300 + 325 + 465 + 100 = 1435 \][/tex]
Next, we divide the sum by the number of salaries (5):
[tex]\[ \bar{x} = \frac{1435}{5} = 287.0 \][/tex]
### Step 3: Calculate the Squared Differences from the Mean
Next, we for each salary, calculate the squared difference from the mean:
[tex]\[ \left(x_1 - \bar{x}\right)^2 = (245 - 287.0)^2 = (-42)^2 = 1764 \][/tex]
[tex]\[ \left(x_2 - \bar{x}\right)^2 = (300 - 287.0)^2 = (13)^2 = 169 \][/tex]
[tex]\[ \left(x_3 - \bar{x}\right)^2 = (325 - 287.0)^2 = (38)^2 = 1444 \][/tex]
[tex]\[ \left(x_4 - \bar{x}\right)^2 = (465 - 287.0)^2 = (178)^2 = 31684 \][/tex]
[tex]\[ \left(x_5 - \bar{x}\right)^2 = (100 - 287.0)^2 = (-187)^2 = 34969 \][/tex]
### Step 4: Sum the Squared Differences
Sum these squared differences:
[tex]\[ 1764 + 169 + 1444 + 31684 + 34969 = 70030 \][/tex]
### Step 5: Calculate the Variance
Finally, the variance is given by the sum of the squared differences divided by [tex]\(n-1\)[/tex], where [tex]\(n\)[/tex] is the number of salaries (5 in this case).
[tex]\[ s^2 = \frac{70030}{5 - 1} = \frac{70030}{4} = 17507.5 \][/tex]
Therefore, the variance for the given data is:
[tex]\[ \boxed{17507.5} \][/tex]
### Step 1: List the Salaries
We have the following salaries:
- Employee: [tex]$245 - Anja: $[/tex]300
- Raz: [tex]$325 - Natalie: $[/tex]465
- Mic: $100
### Step 2: Calculate the Mean
First, we calculate the mean (average) of the salaries.
[tex]\[ \bar{x} = \frac{245 + 300 + 325 + 465 + 100}{5} \][/tex]
Summing these salaries:
[tex]\[ 245 + 300 + 325 + 465 + 100 = 1435 \][/tex]
Next, we divide the sum by the number of salaries (5):
[tex]\[ \bar{x} = \frac{1435}{5} = 287.0 \][/tex]
### Step 3: Calculate the Squared Differences from the Mean
Next, we for each salary, calculate the squared difference from the mean:
[tex]\[ \left(x_1 - \bar{x}\right)^2 = (245 - 287.0)^2 = (-42)^2 = 1764 \][/tex]
[tex]\[ \left(x_2 - \bar{x}\right)^2 = (300 - 287.0)^2 = (13)^2 = 169 \][/tex]
[tex]\[ \left(x_3 - \bar{x}\right)^2 = (325 - 287.0)^2 = (38)^2 = 1444 \][/tex]
[tex]\[ \left(x_4 - \bar{x}\right)^2 = (465 - 287.0)^2 = (178)^2 = 31684 \][/tex]
[tex]\[ \left(x_5 - \bar{x}\right)^2 = (100 - 287.0)^2 = (-187)^2 = 34969 \][/tex]
### Step 4: Sum the Squared Differences
Sum these squared differences:
[tex]\[ 1764 + 169 + 1444 + 31684 + 34969 = 70030 \][/tex]
### Step 5: Calculate the Variance
Finally, the variance is given by the sum of the squared differences divided by [tex]\(n-1\)[/tex], where [tex]\(n\)[/tex] is the number of salaries (5 in this case).
[tex]\[ s^2 = \frac{70030}{5 - 1} = \frac{70030}{4} = 17507.5 \][/tex]
Therefore, the variance for the given data is:
[tex]\[ \boxed{17507.5} \][/tex]
Thank you for choosing our service. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Westonci.ca is here to provide the answers you seek. Return often for more expert solutions.