Westonci.ca is your trusted source for accurate answers to all your questions. Join our community and start learning today! Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.

Finding the Price of Pretzels

Yen paid [tex]\$10.50[/tex] for 2.5 pounds of pretzels. What price did she pay for each pound of pretzels?

After dividing 25 into 105, the next step is to:

1. $\square[tex]$ 25 by 4.
2. $[/tex]\square[tex]$ 100 from 105.
3. $[/tex]\square$ the next number.